Szakdolgozatírás: 3 tipp a motiváció fenntartásához!

Egy jól megírt bekezdés, és máris elégedetten nyitjuk meg a Netflixet. Ismerős?

null

Sorozatfüggőség? Van alternatíva!

A leggyakoribb jelenség egy szakdolgozatíró életében, amikor naponta darál le évadokat különböző sorozatokból, ellenben szakdolgozatának csak a címe van meg. Néha úgy tudjuk legjobban pihentetni agyunk, ha ülünk a monitor előtt és videót nézünk. Mi lenne, ha random sorozat helyett, olyat néznénk, ami szakdolgozatírásban is segítségünkre lehet?

Elképzelhető, hogy a szakdolgozatírás témáját – ha érintőlegesen is – feldolgozták már egy sorozatban, dokumentumfilmben. Nyilván ezek nagyritkán számítanak szakmai anyagnak, de legalább kikapcsolódást nyújtanak, új szempontokat tárhatnak fel, esetleg átvehetünk a nyelvezetükből. Ne feltétlenül streamingszolgáltatón keressünk! A YouTube-on kétségkívül találunk olyan videókat, amiket valamilyen módon szakdolgozatunkhoz tudunk kötni. Ha szakmaibb vizekre eveznénk, irány a TED Talks! Itt széles témakörben, szakértőktől hallgathatunk előadásokat, amik – persze megfelelően lehivatkozva – már ténylegesen értékes elemei lehetnek bármely szakdolgozatnak. Ez még semmi! Amellett, hogy magyar felirat is van hozzájuk, a TED videók nemzetközi forrásnak számítanak.

Oszd be az időd!

Nagyon alapvető tanács, de annál hasznosabb. Miért említjük mindig a szakdogás tippek között? Egyrészt megkíméled magad a felesleges stressztől, másrészt pontosan tudni fogod, mikor engedhetsz meg magadnak egy kis pihenést. Az időmenedzsment kidolgozásakor vegyél figyelembe minden szakdolgozatírást befolyásoló tényezőt!

Kevés nehezebb dolog van egy egyetemista számára, mint szakdolgozatírás alatt a motiváció fenntartása
Fotó: Pixabay

Elsődlegesen ezek egyéb tanulmányi – esetleg gyakornoki – kötelezettségeid lesznek, majd szabadidős, magánéleti programjaid. A Google Workspace alkalmazásai ebben hatalmas segítséget nyújtanak. Például Neptunból le tudod tölteni az órarendedet – vizsgákkal és egyetemi feladatokkal együtt -, majd ezt feltölteni Google Calendarba.

Ha nem megy, ne erőltesd!

Bárki bármit mond, a szakdolgozatírás egy kreatív alkotói folyamat, célja valami értékes és egyedi mű létrehozása. Hacsak a szakirodalom feldolgozását nézzük, azt is át kell dolgoznunk, nehogy plágiummal vádoljanak meg minket. Saját kutatási részünk feldolgozása meg aztán pláne rajtunk áll. Ha nem jut eszünkbe semmi, kizárólag a határidő kényszerűsége miatt verjük a billentyűzetet, inkább tartsunk szünetet!

Stephen King mondta azt, hogy nem szereti előre, írásban rögzíteni gondolatait, mert az igazán jó ötletek úgyis mindig a fejünkben lesznek.

Azzal, hogy papírra vetünk valamit, megvan az esélye, hogy egy rossz ötletet tárolunk el, amihez később kényszeresen ragaszkodni fogunk. Bár mi nem világhírű írók vagyunk, ez a tanács mindenki számára megfontolandó. Hányszor gépelünk üres fejjel, csak azért, mert konzulensünk, szüleink, ezt várják el, vagy mert szaktársaink már lassan végeznek is? Később ezeket a sorokat a világért se akarjuk törölni, hisz miért tennénk? Időt öltünk bele, és karakterszámot veszítenénk! Azonban, ahogy haladunk előre a bekezdésekből oldalak lesznek, tévedés esetén pedig dől az egész kártyavár. Sose külső nyomásra írjunk szakdolgozatot, mindig az ihlet vezéreljen minket! Megfelelő kutatómunkával és idővel minden jönni fog magától!

Az eredeti cikket IDE kattintva olvashatják!

A borítókép illusztráció

Hogyan írj meggyőző motivációs levelet?

Egy ütős önéletrajz és egy meggyőző motivációs levél kéz a kézben járnak a sikerhez vezető úton! Nem csak álláskeresésnél, de pályázatoknál, felvételiknél is nagyon fontos, hogy tudj olyan motivációs levelet írni, mely kiemelkedik a többi közül, hiszen ezáltal nagy előnyre tehetsz szert!

Tovább...

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.