A koronavírus hatása az egyetemisták motivációjára

Tűnődtél már azon, hogyan hatott a járvány az egyetemisták szokásaira, hétköznapjaira? Most megtudhatod.

null

Az intézmény jelenlegi hallgatói körében végezte a felmérést arról, hogy hogyan hatott a koronavírus az egyetemisták motivációjára. Az eredmények szerint a diákok többsége ugyanannyit tanul, dolgozik és mozog, mint korábban, azonban a tanulás és a testmozgás kapcsán csökkent, míg a séta, kirándulás és sütés-főzés terén nőtt a motivációjuk. A hallgatók közel fele kezdett bele valamilyen új online kurzusba, képzésbe a pandémia miatt – derül ki az unilife.hu cikkéből.

A METU Marketing Műhelye közel 600 hallgatót kérdezett meg arról:

  • hogyan változott egyes tevékenységek kapcsán a motivációjuk,
  • mivel foglalkoztak többet és mivel kevesebbet az otthon töltött idő alatt,
  • hogyan értékelték a digitális tanulást, a munkát, és a szórakozást.
  • Fotó: Pexels

    Főbb eredmények

    Megduplázódott a digitális térben töltött idő

    A pandémia előtt a hallgatók legnagyobb része napi 4-6 órát töltött online, ez mostanra a 7-9, sőt akár a 10-12 órát is eléri.

    Kevesebb idő a barátokkal, több a családdal

    A válaszadók 61 százaléka kevesebb időt tölt a barátokkal, mint a járvány előtt, 25 százalékuk ugyanannyit, és csupán a válaszadók 4 százaléka többet. A hallgatók 57 százaléka érzi úgy, hogy negatív hatással volt a járványhelyzet a kapcsolataira.

    Ugyanannyi tanulás, de nagyobb motiváció

    A kitöltők 35 százaléka érzi úgy, hogy csökkent a motivációja a tanulás terén, 23 százalékuk nem érez változást, 42 százalékuk pedig pont motiváltabbnak érzi magát. A hallgatók 46 százaléka szerint a koronavírus okozta helyzet pozitívan hatott az önfejlesztésre és a tanulásra.

    Sport és kikapcsolódás

    A sportolási kedv a járvány előtti szinthez képest egyértelműen csökkent, a kitöltők 40 százaléka kevesebbet mozog, mint korábban, 28 százalékuk viszont többet, míg a hallgatók negyede ugyanannyit mozog. Sétával, kirándulással a diákok többsége hetente vagy havonta pár órát tölt – a kitöltők fele jelenleg nagyobb motivációt érez a kiránduláshoz, sétához, mint korábban.

    A válaszadók fele nyilatkozott úgy, hogy a koronavírus összességében negatív hatással volt a sportolási szokásaikra, 21 százalékuk azonban úgy érzi, a pandémia kifejezetten pozitívan hatott rájuk ezen a téren.

    Hobbik

    A válaszadók 42 százaléka nyilatkozott úgy, hogy kisebb vagy nagyobb mértékben motiváltabb lett a hobbijával kapcsolatban, 25 százalékuk azonban úgy érzi, inkább csökkenést érez a motivációjára. A hallgatók 27 százaléka a pandémia ideje alatt újra elővette egy régebbi hobbiját, 17 százalékuk pedig valamilyen új hobbit talált magának ebben az időszakban. Ezek a válaszadók a legnagyobb arányban (38 százalék) a kézműves tevékenységek felé kezdtek el nyitni.

    Sütés-főzés és háztartás

    A válaszadók 44 százaléka érzett a bezártság ideje alatt nagyobb motivációt a sütés-főzéshez, 18 százalékuknak pedig kifejezetten kevesebb kedve volt hozzá. A háztartási teendők kapcsán a hallgatók 35 százaléka lett motiváltabb, mint korábban.

    Munka

    Az egyetemisták csupán 22 százaléka töltött kevesebb időt munkával– 73 százalékuk ugyanis ugyanannyit, vagy többet dolgozik jelenleg a járvány előtti időszakhoz képest.A fiatalok motivációja a munka kapcsán lényegesen nem változott,azonban a kitöltők közel fele (46 százalék) negatív élményként írja le a pandémia alatt tapasztalt változásokat.

    Önképzés, kreativitás, lelkesedés

    A válaszadók közel negyede kezdett el valamilyen nyelvi tanfolyamot a járvány ideje alatt, és népszerű volt a számítógépes ismeretek fejlesztése (Excel, programozás, szoftverfejlesztés) is. Sokan kezdtek el művészet és marketing témájú kurzusokra járni, néhányan pedig OKJ-s képzésre (pl. szépségápolási, mezőgazdasági), illetve KRESZ tanfolyamra iratkoztak be. Bár a hallgatók számos új dologba belefogtak, a többségük (55 százalék) úgy értékelte, a világjárvány okozta helyzet negatívan hatott a lelkesedésére.

    Az eredeti cikk a járvány egyetemisták motivációjára gyakorolt hatásáról és arról, ki hogyan dolgozza fel a bezártságot, elérhető az Unilife oldalán.

    Korábbi cikkünkben egy nem mindennapi kísérlet eredményeiről számoltunk be. Ez történne velünk, ha elköltöznénk a Földről: a gravitációváltozás nem marad nyomtalan. Így változik az emberi test egy év súlytalanság után.

     

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.