Következő mérkőzések
Spanyolország
21:002024. július 09.
Franciaország
Hollandia
21:002024. július 10.
Anglia

Valentin-nap áprilisban? Barcelonában így megy

A korábbi évekhez képest szerényebben, de azért az idén is látványosan ünnepeltek a katalánok.

null

Április 23-án ismét könyvvásár volt Barcelonában, ám nem elsősorban a könyv nemzetközi napja miatt – a helyi Valentin-napnak, a Día de Sant Jordinak köszönhetően ilyenkor a nők könyvet adnak a férfiaknak, akik rózsával viszonozzák azt – derül ki az unilife.hu cikkéből.

Aki április 23-án Barcelonában járt, néhány pillanat erejéig úgy érezhette, hogy nincs is koronavírus-járvány, hanem a világ egyik legvarázslatosabb városát az andalítóan kellemes napsütésben ugyanolyan néptömeg vette birtokába, mint „békeidőben„.

A belváros és a legfontosabb utcák, például Passeig de Gracia vagy a La Rambla ugyanis április 23-án a Día de San Jordi (katalánul: La Diada de Sant Jordi) ünnepére átmenetileg könyvesbolttá váltak, és a sátrakban sokan próbálták megkeresni a párjuknak való olvasnivalót. Persze a rengeteg ember fegyelmezetten viselte a maszkot, és szépen sorban, a rendezők felügyelete mellett várt, hogy a könyvsátrak elé jusson.

No de mi is az a Szent György-nap? Az ünnephez hazánkban is kötődnek népszokások, például ezt tartják az igazi tavasz kezdetének, ekkor hajtják ki először az állatokat.

Nevezhetjük a katalán Valentin-napnak is, amely jóval fontosabb is, mint a világon elterjedtebb február 14-i Valentin nap. A szokás szerint ilyenkor a férfiak rózsát adnak a hölgyeknek, míg a nők ezt egy könyvvel viszonozzák. Az ünnep az ünnep, még az illatszerboltban is búzakalásszal díszített hosszú rózsa járt a vásárlás mellé április 23-án, viszont ahogyan láttuk, volt, akinek ennél is bőkezűbb volt a párja, mint például annak a lánynak, aki az elegáns Versace-üzletből fordult ki hatalmas rózsacsokorral és néhány táskával a kezében... Közös, hogy a csomagoláson mindig megjelenik a katalán zászló színét idéző díszszalag.

A kép illusztráció. Fotó: Pexels

Szóval, Szent György egy nemesi család sarjaként született a mai Törökország területén, III. században, és nagyszerű kardforgatóként fiatalon a római hadsereg katonatisztje lett. A források eltérnek egymástól: a hosszabb verzió szerint ő mentette meg a király lányát. A legenda szerint a birodalmat egy sárkány tartotta az uralma alatt, akinek naponta két bárányt áldoztak, hogy féken tartsák.

Csakhogy egyszer a király lányát húzták ki kísérőnek, és senki nem jósolt neki jót. György azonban találkozott vele az úton, és elbűvölte a szépsége, ezért elkísérte a sárkányhoz, és megölte a veszedelmes lényt. Úgy tartják, az állat kiszökkenő vére rózsává vált, amelyet György lovag a királylánynak adott, így adnak hát a férfiak rózsát a nőknek Sant Jordi napján. Más források egyszerűen a sárkány megöléséről és a rózsává váló vérről szólnak.

Szent György nem ért jó véget, hiszen mártírhalált halt 303. április 23-án, miután Diocletianus császár lefejeztette, amiért nem volt hajlandó üldözni a keresztényeket. A szent 1456 óta Katalónia védőszentje.

A könyv hagyománya viszont jóval későbbről származik. Április 23. Magyarországon is a könyv napja (1995-ben az UNESCO a nemzetközi könyv napjává nyilvánította), viszont egy valenciai író ötlete nyomán 1926-ban októbere 7-ét, Miguel de Cervantes születésnapját (ekkor úgy tudták, ez az) tűzték ki annak a napnak, hogy népszerűsítsék a könyveket. Viszont három évvel később a barcelonai nemzetközi kiállításon elképesztően sikeresek voltak a könyves standok, így ez lett Katalónia könyvnapja, amely ugye egybeesik Szent György halálának a napjával, ez ráadásul Cervantes és William Shakespeare halálának is a napja.

Több szokás összefonódásából alakult ki tehát a hagyomány, amelynek köszönhetően április 23-án rózsa-színes, könyvvásáros kavalkáddá alakul a katalán főváros, és amikor például csodásan feldíszítik virágokkal az emblematikus Casa Batlló épületét.

Az eredeti cikk Barcelonában készült áprilisi képeivel IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.