Január 10-től vasárnaponként új, 10 részes sorozattal jelentkezik a Svábhegyi Csillagvizsgáló online műsora Spacebontó címmel.

Egyenruhások, biolabor, tömeges elhullás – kérést fogalmazott meg a miniszter – videó
Január 10-től vasárnaponként új, 10 részes sorozattal jelentkezik a Svábhegyi Csillagvizsgáló online műsora Spacebontó címmel.
A tudományos ismeretterjesztő műsorban szó lesz többek között a Marsutazásról, a Hold kialakulásáról és meghódításáról, óriás gázbolygókról, extrém csillagokról, a Tejútrendszerről, a galaxishalmazokról, a sötét anyag és sötét energia talányos témaköréről is – olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében.
A tudományos témákat közérthető és szórakoztató módon bemutató interaktív műsor közben a nézők a csillagászoknak kérdéseket tehetnek fel és az elhangzottak alapján kvízkérdésekkel tesztelhetik le a tudásukat – írják a közleményben.
A január 10-én kezdődő sorozat új epizódjaiban a gyereket rajzversenyre invitálják az előadók.
A sorozat epizódjai a Svábhegyi Csillagvizsgáló weboldaláról érhetőek el.
Magyar kutatók hozzájárulásával készült el a szikes talajok világtérképe
Az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) Talajtani Intézet (TAKI) munkatársainak közreműködésével készült el a szikesedés által érintett talajok világtérképe.
Az egy négyzetkilométeres felbontású világtérkép összeállítását az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és az általa patronált Globális Talajügyi Partnerség (GSP) kezdeményezte.
A nemzetközi kezdeményezés célja a szikes talajokra vonatkozó globális és országos léptékű térbeli információk aktualizálása, továbbá e megkülönböztetett fontosságú talajok jövőbeni monitoringjának a megalapozása és támogatása volt – olvasható az ELKH keddi közleményében.
A tájékoztatás szerint Magyarországon nagy múltra tekintenek vissza a szikvidékre és a szikes talajokra irányuló kutatások. Felidézik, hogy ennek egyik legfontosabb – egyúttal nemzetközi szinten is nagy megbecsülésnek örvendő – eredménye a Szabolcs István által 1979-ben szerkesztett, szikes talajokról készült világtérkép, amely napjainkban is standardként szolgál a só által érintett talajok globális eloszlására vonatkozóan. E világtérkép aktualizálását és digitális platformra történő helyezését célozta meg a kezdeményezés.
Egyenruhások, biolabor, tömeges elhullás – kérést fogalmazott meg a miniszter – videó
A Vatikánban vett részt a nagypénteki szertartáson J. D. Vance
„Imádkozzunk érte” – megtörte a csendet Sallai Nóra kolléganője
Eldőlt: ez lesz Magyarország legújabb autópályája – térkép
Már csak ez hiányzott: Baba Vanga újabb jóslata vált valóra, idén ez már a második!
Hont Andrást egyetlen szóval kiakasztották az ATV-ben: közölte, ha még egyszer kimondják, elmegy (VIDEÓ)
Lebukott az egyik Tisza Sziget, így gyűjtötték a szavazólapokat + fotók
A Real Madrid „lesimázta” a Bayernt, teljes az Euroliga rájátszásmezőnye
Most összejött a Veszprémnek, az idényben először nyertek a Szeged ellen
Zelenszkij könyékig benne lehet az ukrán prostibizniszben
Az olimpiai bajnoknő sokkolta a résztvevőket a fia iskolai futóversenyén + videó
Nem vehet fel külföldi hallgatókat a leghíresebb amerikai egyetem
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.