Az eddigi legrészletesebb felvétel készült el egy újszülött tüdejéről

A jobb észleléssel gyorsabban és pontosabban indulhat az újraélesztés.

Forrás: MTI2021. 03. 05. 10:40
Ausztrál tudósok az eddigi legrészletesebb felvételt készítették el egy újszülött tüdejéről Forrás: Pixabay
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ausztrál Murdoch Gyermekgyógyászati Kutatóközpont (MCRI) csütörtökön publikált kutatásában úttörő technológiát használtak, hogy részletes képet kapjanak az újszülött tüdejéről, ezáltal pontosabban lássák, hogyan zajlik az első be- és kilégzés.

„Jó okuk van a szülőknek, a bábának és a szülészorvosnak, hogy örüljön az újszülött első sírásának. A sírás az a folyamat, amely gyorsan kiszellőzteti a tüdőt, ezért a születést azonnal követő lélegzetvételek 80 százaléka sírás” – mondta David Tingay, az MCRI professzora.

A kilégzés folyamata ugyanilyen fontos. „Amikor a felsírást követően kilélegeznek, a gázt a tüdő jól átszellőztetett területeiről azokba terelik, amelyek még teli vannak folyadékkal. Addig folytatja ezt az újszülött, amíg tüdeje meg nem telik levegővel, és biztonsággal elkezdődhet a normális légzés” – magyarázta a professzor.

A kutatók azt akarták pontosabban nyomon követni, mikor áll fenn a veszélye annak, hogy az újszülött tüdeje összeomlik. A jobb észleléssel gyorsabban és pontosabban indulhat az újraélesztés.

Ausztrál tudósok az eddigi legrészletesebb felvételt készítették el egy újszülött tüdejéről
Fotó: Pixabay

Az újszülöttek nagyjából 10 százalékánál és szinte minden koraszülött esetében szükséges az újraélesztés, mert tüdejüket nem sikerül megtölteniük levegővel. „A légzési gondok a leggyakoribb okai a babák intenzív kezelésének” – tette hozzá Tingay.

Egy új technológia beavatkozás nélküli eszközt biztosított a kutatás elvégzéséhez: úgynevezett elektromos impedancia tomográfiát (EIT) használtak, melynek során kicsi selyemövet vontak a baba mellkasa köré, hogy nagy felbontású képeket kapjanak a tüdőről.

„A kutatás megmutatta, hogy a babák tüdeje sokkal bonyolultabb, mint ahogy a hagyományos eszközök sugallták. Reméljük, ha ez az egyedülálló légzési mintázat már a szülőszobán láthatóvá válik, segít eldönteni, mikor van szükség újraélesztésre és milyen hatásos a kezelés” – mutatott rá a professzor.

A borítókép illusztráció

Ikerregiszter összeállításán dolgozik a Semmelweis Egyetem

Egy magyarországi ikerregiszter összeállításán dolgozik a Semmelweis Egyetem; a program során így a világ egyik legnagyobb orvosi vonatkozású ikeradatbázisa jöhet létre az egyetemen.

A felsőoktatási intézmény szerdai közleménye felidézi: eddig ezer egy- és kétpetéjű, azonos vagy különnemű ikerpár csatlakozott az egyetemen létrehozott Magyar ikerregiszterhez, és most célul tűzték ki, hogy felveszik a kapcsolatot Magyarország összes ikerpárjával.

Tovább...

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.