Európában használhatnak először kvantuminternetet

A kvantumhálózatok kiépítésére az elmúlt években dollármilliókat költöttek a világ számos országában. Egy holland találmány viszont végre áttörést hozhat, és olyan lehetőségeket nyithat a számítástechnikában, amelyeket a mai webalkalmazásokkal lehetetlen megvalósítani.

Forrás: origo.hu2021. 05. 29. 14:24
Kvantumszámítógép (illusztráció) Forrás: Reuters
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hollandiai Delft Egyetem tudósai a közelmúltban létrehoztak egy olyan kvantummodemet, amely lehetővé teszi a kvantumeszközök összekapcsolódását. A feltalálók szerint ez a kvantumátalakító hamarosan a kvantum-számítástechnika nélkülözhetetlen eleme lehet – olvasható az Origón.

Befektetők segítségével 2 millió eurót (700 millió forint) költenek arra, hogy a technológiát „kihozzák” az egyetemi laborból, és az így megalakult QphoX startup, a három társalapítóból mára népes csapattá bővült. A vállalat jelenleg tárgyalásokat folytat számos kvantumszámítógépes céggel, hogy további teszteket folytasson, és a remények szerint létrehozza a kvantuminternetet, azaz egy olyan hálózatot, amely lehetővé teszi a kvantumeszközökneka bizonyos információk cseréjét egy olyan környezetben, amely kihasználja a kvantummechanika furcsa törvényeit.

Kvantumszámítógép (illusztráció)
Fotó: Reuters

 

Milyen típusú információkat cserélhetünk majd a kvantummal?

A kvantumvilágban az adatok kvantumbitekben kódolhatók, amelyeket kvantumszámítógéppel hoznak létre. A kvantuminternet egyszerű értelemben magában foglalja a kvantumbitek küldését több, fizikailag elkülönített kvantumeszköz hálózatán keresztül. A kvantumkommunikációban központi szerepet játszik az a tény, hogy a kvantummechanika alaptörvényeit kiaknázó kvantumbitek nagyon eltérően viselkednek a klasszikus bitekhez képest. A kvantumbit, vagy másnéven qubit, a kvantum-információelméletben az információ alapegységét jelöli, vagy a kvantumszámítógépekben a bit megfelelője. A kvantumbitek ugyan nem használhatók az általunk ismert adatok küldésére, mint például az e-mailek és a WhatsApp-üzenetek, azonban a különleges „viselkedésük” miatt hatalmas lehetőségeket nyitnak meg más alkalmazásokban.

Akár áttörtést is hozhat a kvantuminternet

Az egyik legizgalmasabb út, amelyben a kvantuminternet áttörést hozhat, az a kiberbiztonság.A legtöbb klasszikus kommunikáció biztonsága napjainkban, a kulcsok létrehozásának algoritmusán alapszik. Ezért a kutatók arra törekednek, hogy ezt a kommunikációs folyamatot „kvantummá” tegyék, amely a remények szerint lehetetlenné tenné a hekkertámadást.

Ezenkívül a kvantuminternettel megvalósítható lenne a hatalmas mennyiségű adatcsere felgyorsítása, valamint nagyszabású, illetve számításigénye kísérletek elvégzése a természettudományokban. A kvantumszámítógépek gyorsasága felülmúlja a ma létező legjobb szuperszámítógépeket is. A tudósok döntő többsége egyetért abban, hogy a kvantuminternet kétségtelenül nagyon hosszú távú projekt, de felbecsülhetetlen tudományos eredményekkel kecsegtet.

Az olyan cégek, mint az IBM és a Google, jelenleg minél nagyobb kvantumszámítógépek gyártásán versenyeznek, és az IBM nemrégiben bejelentette, hogy 2023-ig megépít egy 1000 kvantumbites kvantumszámítógépet. A Google pedig válaszul közölte, hogy 10 éven belül egymillió kvantumbites számítógépet alkot.

Az eredeti cikket IDE KATTINTVA olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.