Az előbbiek az Atom processzorokhoz kifejlesztett magok új verziói, de nem kell megijedni, az Intel szerint az óriási fejlesztéseknek köszönhetően az órajelenként végrehajtható utasítások számában egy szinten vannak a Comet Lake-S, avagy a tizedik generációs Intel Core processzorokban használt magokkal, egyáltalán nem lassúak. A Hyper-Threading viszont nem érhető el az esetükben, így a hibrid processzoroknál a futtatói szálak száma nem lesz a fizikai magok számának kétszerese.
Elsőként az asztali gépes Core i5-i9 modellek kerülnek piacra az Alder Lake családból. A KF modellekben nincs integrált videóvezérlő, a feltüntetett árak pedig ezer darabos rendelés esetén értendőek. A boltok polcaira kerülő, dobozos processzorok érdemben drágábbak lesznek.
A teljesítmény-központú P-magok is nagyot fejlődtek, a tizedik generációsokban használthoz képest 28%-kal, míg az előző generációs Rocket Lake-S magokhoz képest 16%-kal gyorsabbak az egyszálas futtatói teljesítményben.
Az új architektúrának köszönhetően az Intel szerint a csúcs Core i9-12900K modell papíron 65W fogyasztás mellett képes olyan többszálas futtatói teljesítményt nyújtani a 16 mag / 24 szál kombinációjával, mint amire az előző Core i9-11900K modell (8/16) csak 250W mellett tudott. 125W fogyasztás esetén 30%-kal, míg 241W esetén 50%-kal gyorsabb az új Core i9.
A magcsoportok tagjai egymással párhuzamosan képesek dolgozni, mindig munkára fogható az összes egység. Viszont az operációs rendszereknek muszáj ismerniük a hibrid felépítést ahhoz, hogy képesek legyenek a megfelelő feladatokat a megfelelő magokra bízni, így a Microsoft térfelét nézve az Alder Lake modelleknek Windows 11-re van szükségük.
Az Intel mérései alapján az Alder Lake termékek a világ legjobb processzorai a videójátékok futtatására, a Core i9-12900K modell rengeteg játékban nevetve lepipálja az elődjét, továbbá az AMD Ryzen 9 5950X-et is. Viszont a mérések még a Windows 11 olyan változatán történtek, amely alatt játékokban akár 15% teljesítményvesztéssel is működtek az AMD processzorai, erre a problémára a múlt héten váltak elérhetővé a javítások. Emiatt használhatatlanok az Intel-féle ryzenes összehasonlító adatok, csak a média tesztjeiből derül majd ki, hogy mit meccsel egymással a két csúcsprocesszor.
Az eredeti teljes cikk IDE kattintva érhető el.
(A borítókép illusztráció. Forrás: Flickr)