A Naprendszer kialakulásának éveit kutatja az űrteleszkóp

A James Webb űrteleszkóp küldetése során a Kuiper-öv égitestjeit, többek között a Plútót is vizsgálni fogja. A tavaly év végén útnak indított űrteleszkóp várhatóan a nyáron tud teljes üzemben munkába állni – írja a Hirado.hu.

Forrás: Hirado.hu2022. 03. 07. 16:17
New planet detected around star closest to the Sun
epa09743301 A handout photo made available by the European Southern Observatory (ESO) shows an artist's impression of Proxima d, a planet candidate recently found orbiting the red dwarf star Proxima Centauri, the closest star to the Solar System (issued 10 February 2022). The planet is believed to be rocky and to have a mass about a quarter that of Earth. Two other planets known to orbit Proxima Centauri are visible in the image too: Proxima b, a planet with about the same mass as Earth that orbits the star every 11 days and is within the habitable zone, and candidate Proxima c, which is on a longer five-year orbit around the star. EPA/ESO/L. Calçada / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Fotó: ESO/L. Calçada / HANDOUT
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A James Webb űrteleszkóp idei első küldetése során a Kuiper-öv objektumait fogja vizsgálni – írta a space.com.

A Kuiper-öv a Neptunusz pályáján kívül található kisbolygóöv, az új program során az itt található égitesteket tanulmányozza a James Webb űrteleszkóp. Ezek az objektumok figyelemreméltó változatosságot mutatnak színük, formájuk, csoportosulásaik, geológiai valamint légköri aktivitásuk tekintetében is.

Az elmúlt években már több űrszonda is elrepült ezek mellett az égitestek mellett, azonban csak rövid ideig tudták megfigyelni őket, ezért is indították el az új programot, melynek során a James Webb űrteleszkóp infravörös kameráival a szakértők hosszabb ideig is tanulmányozhatják az ott található objektumokat.

A tudósok azt remélik, hogy az adatok elemzésével megismerhetik a Naprendszer kialakulásának az éveit.

Jonathan Lunine csillagász elmondta, hogy ezek az objektumok feltehetően már több milliárd éve léteznek. „Ezek az égitestek a Naprendszer kialakulásának a temetőjében vannak” – fogalmazott.

Az űrteleszkóp a kentauroknak is nevezett objektumokat is tanulmányozni fogja, amik olyan korábbi Kuiper-övi égitestek, amelyek pályája módosult, közelebb kerültek a Naphoz, és a Jupiter valamint a Neptunusz között telepedtek le. Az egyik ilyen égitest például a Neptunusz Triton nevű holdja is.

Az űrteleszkópot tavaly decemberben indították útnak, várhatóan idén nyáron válik teljesen működőképessé, és kezdheti meg kutatómunkáját.

Az eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Borítókép: A Plútó ködrétegei (Fotó: MTI/EPA/NASA/JHUAPL/SwRI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.