Soha ekkora távolságból nem észleltek még csillagot űrteleszkóppal

A Hubble segítségével felfedezett Earendel 12,9 milliárd fényévnyire van a Földtől.

Forrás: MTI2022. 03. 31. 11:06
Világûr, 2018. március 29. Az Európai Ûrügynökség, az ESA 2018. március 29-én közreadott, a Hubble ûrteleszkóp ACS rendszere által 2017. november 16-án készített felvétele az NGC 1052-DF2 katalógusszámú galaxisról. A Földtõl mintegy 65 millió fényévre levõ galaxis ködszerû, struktúra nélküli képzõdmény, amely a gömbhalmazai színeibõl ítélve megközelítõleg tíz milliárd éves lehet. A galaxis érdekessége, hogy a gömbhalmazai kétszer nagyobbak a gömb alakú csillagformációk tipikus méreténél, ugyanakkor a galaxisban található sötét anyag töredéke a csillagászok tapasztalatai alapján várt aránynak. (MTI/EPA/NASA/ESA/P. van Dokkum) Fotó: P. van Dokkum
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyen nagy távolságból a teleszkópok általában csillagok millióiból álló galaxisokat lennének képesek érzékelni – írta a BBC hírportálja.

A Hubble ezzel szemben egyetlen csillagot, az Earendelnek keresztelt égitestet vette észre egy természeti jelenség segítségével, amely a zoomobjektív használatára hasonlít.

Ezt a jelenséget gravitációs lencsének hívják. Ha a megfigyelés irányában található egy nagy galaxishalmaz, akkor ennek a gravitációs vonzása meghajlítja és felnagyítja a mögötte lévő tárgyakról érkező fényt. Ezek az objektumok általában további galaxisok, de ebben az esetben az Earendel a grativációs lencse egy szerencsés pontjában helyezkedett el. Az Earendel óangol szó, amely hajnalcsillagot vagy felkelő fényt jelent.

Ha a legjobb pontot találjuk el, ahogy ebben az esetben nekünk sikerült, akkor a nagyítás akár ezerszeres is lehet

– mondta el Brian Welch, az amerikai Johns Hopkins Egyetem PhD-hallgatója.

A korábbi rekordot a kilencmilliárd fényévnyire lévő Icarus nevű csillag tartotta, ezt szintén a Hubble kapta lencsevégre.

A Hubble felvételén nem sok a látnivaló, csak egy halvány volt egy hosszú fényíven, amit a Napkeleti Ívnek elnevezett lencse teremtett.

Az Earendel méretében bizonytalanok a tudósok. Legalább ötvenszer akkora, mint a Nap, de a nagyítás pontos arányától függően jóval nagyobb is lehet. Ha csak ötvenszer nagyobb a Naptál, akkor is a valaha megfigyelt egyik legnagyobb csillagról van szó.

A tudósok szerint nagyon valószínű, hogy amit a Hubble észlelt, az valójában egy kettős csillag. Az ilyen párosokban a két objektum egymáshoz közel helyezkedik, ami nagyon gyakori. Ilyen esetekben a páros egyik tagja nagyobb, és ennek a fénye az uralkodó.

Borítókép: Illusztráció. A Hubble űrteleszkóp ACS rendszere által 2017. november 16-án készített felvétele az NGC 1052-DF2 katalógusszámú galaxisról (Fotó: MTI/EPA/NASA/ESA/P. van Dokkum)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.