Az új tervek szerint szombaton kísérli meg a NASA felbocsátani a holdrakétát és az Orion űrhajót a floridai Kennedy Űrközpontból. Magyar idő szerint 20.17 és 22.17 között lesz a kilövés, ha minden a tervek szerint alakul.
Az óvatosság indokolt volt, a NASA szombaton öt napon belül másodszor is leállította a folyamatban lévő visszaszámlálást, és elhalasztotta az óriási, új generációs rakétája első tesztrepülését – teszi hozzá a VG.
A NASA legutóbb hétfőn kísérelte meg az indítást, de problémák léptek fel a motor hűtésével kapcsolatban, így elhalasztották a kilövést.
Az Artemis–1 során a NASA Space Launch System (SLS) eddigi legerősebb hordozórakétája juttatja a kozmoszba az ügynökség új generációs Orion űrhajóját.
A hordozórakéta közel 100 méter magas és több mint 8 méter széles. A szakértők korábban úgy becsülték, hogy az SLS rakéta kifejlesztése hatmilliárd dollárba kerül, 2017-ben debütál, és indításonként 500 milliós árcédulát visel. Ehhez képest a rakéta kifejlesztése több mint 20 milliárd dollárba került, az indítás ára pedig 4,1 milliárdra nőtt, ráadásul éveket késett.
Az ügynökség szerint már több mint 40 milliárd dollárt emésztett fel a program, és 2025-ig 93 milliárdra rúgnak a költségek.
Az Orion négy asztronautát képes szállítani akár 21 napos küldetésekre anélkül, hogy dokkolna egy másik űrhajóval. Az Artemis–1 esetén az Orion nem szállít űrhajósokat, helyettük három próbababa lesz a fedélzeten, amelyek érzékelők segítségével adatokat gyűjtenek arról, hogy az asztronauták mit tapasztalnak majd a Holdra utazás során.
Az indítás után a kapszula leválik az SLS-ről, az Orion napelemeket telepít, és megkezdi útját bolygónk égi kísérője felé. A 40-43 napos küldetés során az Orion hat napot tölt Hold körül és tíz műholdat állít pályára, miközben a NASA teszteli a technológiáját.
Különösen fontos lesz a Földre való visszatérés, miután az Orion több mint 40 ezer kilométeres sebességgel lép be a bolygónk légkörébe.
Az űrhajót hőpajzs védi és ernyők is fékezik. A tervek szerint a Csendes-óceánba zuhan, a kaliforniai San Diego közelében. A kapszulát és tartalmát a NASA és a Pentagon munkatársaiból álló csapat szerzi majd vissza – olvasható a VG cikkében.
Ezzel az első felderítő küldetéssel a NASA az emberiség mélyűrbe irányuló felfedezésének következő lépéseit vezeti, amelynek során az űrhajósok a Hold közelében építik ki és kezdik el tesztelni a holdfelszíni küldetésekhez és a Földtől távolabbi célpontok, köztük a Mars felkutatásához szükséges rendszereket.
A misszióval a NASA előkészíti az utat a tervek szerint 2024-ben induló Artemis–2 küldetésnek, amelynek során az Orion fedélzetén már emberek utaznak a Hold felé, de még nem szállnak le az égitesten. Ezt a feladatot az Artemis–3 legénysége kapja, ők legkorábban 2025-ben indulhatnak el. A küldetés során először sétál majd nő bolygónk égi kísérőjén.
A teljes cikk ITT olvasható el.
Borítókép: A NASA által közreadott kép az Orion amerikai Hold-űrhajóról és hordozórakétájáról a Kennedy Űrközpont kilövőállásán, a floridai Cape Canaveralben 2022. augusztus 31-én (Fotó: MTI/EPA/NASA/Joel Kowsky)