Ebcsont, beforr, avagy a gyógyítás hagyományai

Jól megfér egymás mellett a mandulakivevő és a hallgatócső, a pirulagömbölyítő és a homeopata gyógyszerkészlet, a köszvényszeszes üvegcse és a bőrhámlasztó-hirdetés. Mindezek a kecskeméti orvos- és gyógyszerészettörténeti gyűjtemény féltett – az országban egyedülálló – kincsei – olvasható a Szabad Föld cikkében.

Forrás: SZABAD FÖLD2021. 07. 25. 9:36
Fotó: Ujvári Sándor Forrás: SZABADFOLD.HU
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belép a vándor a hófehér falú, boltíves, tornácos paraszt-polgár házba, és máris rabul ejti a XIX. század végének patikahangulata. Ugyanis a bejárattal szemben áll a hartai Isteni Gondviselés gyógyszertár 1894-ből származó fiókos, tükrös hátfalú szekrénye. Polcain orvosságosüvegek és ke­­nőcstégelyek sorakoznak, látható a kis táraasztal és a receptíró pult is. Az épület egyik felében a gyógyszerészet, a másikban pedig az orvoslás históriáját ismerheti meg az érdeklődő.

A Katona József Múzeumhoz tartozó gyűjteményt Mészáros Ágnes mutatta be
Fotó: Ujvári Sándor / SZABADFOLD.HU

Nemrég újra kinyitotta kapuját a Kecskeméti Katona József Múzeum Orvos- és Gyógyszerészettörténeti Gyűjteménye, melynek Ars Medicinae (A gyógyítás művészete) című kiállításán Mészáros Ágnes kurátor, az intézmény vezetője vezette végig a Szabad Föld munkatársait:

– Az 1985-ben létrejött kecskeméti kollekció azért is számít az országban egyedülinek, mert például a XX. század első felében használt orvosi műszerek csak itt találhatók meg.

Hogy ilyen kin­cseink vannak, azt elszánt lokálpatriótáknak köszönhetjük. Dr. Ré­thy Aladár laboratóriumi főorvos nevéhez fűződik az orvostörténeti gyűjtemény megalapítása, melynek becses darabjai közé tartozik mikroszkópgyűjteménye és szakkönyvtára is. Lóránd Nándor gyógyszerész pedig 1966-ban kezdte felkutatni és összeszedni Bács-Kiskun megye patikáinak bútorait, edé­nyeit, lecserélt munkaeszközeit.

Fotó: Ujvári Sándor / SZABADFOLD.HU

A vitrinekben láthatók a természetes alapanyagokat felhasználó hagyományos gyógyszerkészítés eszközei, például a kézimérlegek, a dörzsmozsarak, a pormérő kanalak, a tablettázók, a pirulagömbölyítők. Megtudjuk, hogy a pirulák vagy labdacsok nagyon régóta ismertek, azonban a XIX. század elejéig igen egyszerű módon készültek: kézzel csipkedték a tészta állagú masszából. Nem voltak nagyobbak „a bakkecske golyóbisánál”. A labdacsok gyúrását mozsarakkal végezték, a golyócskákat labdacsgéppel formázták: a gyúrótábla közepén és a nyújtófán lévő vájatokat pontosan egymásra illesztették, végül pedig a vágások látható nyomait pirulagömbölyítővel tüntették el.

Mai szemmel ijesztőnek tűnő orvosi eszközöket használtak a régi gyógyítók
Fotó: Ujvári Sándor / SZABADFOLD.HU

Hogy már a múltban is nagy szerepet játszottak a gyógyszerreklámok, annak ékes bizonyítéka is fellelhető a gyűjteményben. A kecskeméti Fördős Lajos szeplő és májfolt elleni bőrhámlasztóját kínálja. Az arcnak üdeséget és szépséget adó „csodaszerét” – ami észrevétlenül hámlaszt, s használója társaságban is megjelenhet – két pengőért árulta, és a hirdetésen látható egy meglehetősen hangsúlyos előtte-utána rajzocska a súlyos bőrpanaszokkal küszködő, majd a kenőcs által megszépült hölgyről. Ittzés Mihály zenepedagógus egy sorozat fekete-fehér képeslapot ajándékozott a múzeumnak, melyek egyik oldalán gyógyszerreklámok, a másikon pedig Jan Havickszoon Steen flamand festő orvoslással kapcsolatos életképei jelennek meg.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.