Sokat beszélnek, de keveset mondanak majd a G8-on

A hétvégi G8-csúcstalálkozón az euróválság központi kérdésként szerepel majd, hiszen az uniós valutában sűrűsödik a 2008-ban kirobbant világgazdasági válság.

NT
2012. 05. 18. 20:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa az MTI-nek mondta, hogy a G8-találkozón az euróválság központi kérdésként szerepel majd, hiszen az uniós valutában „sűrűsödik” a 2008-ban kirobbant világgazdasági válság, ugyanakkor a fejlett kapitalista világ széles hatókörű gazdasági–társadalmi válságáról van szó.

Kifejtette: a növekedés például az Egyesült Államokban sem indult még be, pénzügyi szektora törékeny. A G8-ak azonban nem találhatnak megoldást a válságra, bármilyen nagy ívű „növekedésserkentő” lépéseket deklarálnak is. Hozzátette, ezt mutatja az is, hogy a növekedés melletti elkötelezettségüket a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az eurózóna vezetői egyaránt összekötik a további megszorítások, a költségvetési egyensúly megteremtésének feltételével.

A G8-csúcs tehát, „akármennyire felfújják is”, csak egy lesz a sorban, amely „sokat beszél, de keveset mond” a kapitalizmus világméretű válságáról – emelte ki a szakember. A világgazdasági problémákkal kapcsolatban valószínűleg elhatározzák, hogy a növekedés felé veszik az irányt, ami „rég ismételt téma”, tehát az egy helyben topogást mutatja.

Artner Annamária rámutatott, profitorientált gazdaságban a növekedés csak akkor lehetséges, ha a termelőknek profitot hoz. A növekedéshez tehát újra kell osztani az új értéket a tőke javára, holott éppen ez vezetett a válsághoz.

A szakértő úgy véli, Oroszországban már a következő nemzetközi pénzügyi válságra készülnek. A görögök kiválására az eurózónából, az eurózóna széthullására, kétsebességűvé válására már a legkülönbözőbb forgatókönyveket alkották meg világszerte, miközben zajlik a minderre vonatkozó pénzügyi spekuláció.

Véleménye szerint a válságból két kiút van. Az egyik a termelőalapok megújítása, új technológiákra – nanotechnológiára, biotechnológiára, zöldtechnológiákra – épülő új termelési szerkezet kialakítása a régi helyett. Kifejtette, ehhez egyrészt „ki kell dobni” a régi technológiákat, másrészt pótlólagos erőforrásokra van szükség az új ágazatok felépítéséhez. Nem véletlen, hogy „ma mindenki Kínával akar együttműködni, és szinte követelik”, hogy szálljon be az euróválság finanszírozásába – mutatott rá, hozzátéve: Kína belső problémái miatt erre nem hajlik.

A másik kiút a GDP termelésének és elosztásának egyidejű radikális megváltoztatása, hogy a létrehozott új értek ne a társadalom egy szűk rétegének, a termelőeszközök tulajdonosainak kezében összpontosuljon – mondta a szakember. Artner Annamária hangsúlyozta, hogy az első út legjobb esetben is csak „újrafutja azt a kört”, amely a válsághoz vezetett.

A G8-as csoport pénteken kezdődő, kétnapos Camp David-i csúcstalálkozóján a fejlett ipari országok – az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország –, valamint Oroszország vezetői vesznek részt. Moszkvát Dmitrij Medvegyev kormányfő képviseli. Vlagyimir Putyin, akit május 7-én iktattak be harmadszor az államfői hivatalba, belpolitikai elfoglaltságra hivatkozva lemondta részvételét.

A G8-találkozó egyik fő vitatémája az európai gazdasági és politikai válság. Szintén napirenden szerepel az arab tavasz, továbbá a Közel-Kelet és az észak-afrikai régió.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.