A Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa az MTI-nek mondta, hogy a G8-találkozón az euróválság központi kérdésként szerepel majd, hiszen az uniós valutában „sűrűsödik” a 2008-ban kirobbant világgazdasági válság, ugyanakkor a fejlett kapitalista világ széles hatókörű gazdasági–társadalmi válságáról van szó.
Kifejtette: a növekedés például az Egyesült Államokban sem indult még be, pénzügyi szektora törékeny. A G8-ak azonban nem találhatnak megoldást a válságra, bármilyen nagy ívű „növekedésserkentő” lépéseket deklarálnak is. Hozzátette, ezt mutatja az is, hogy a növekedés melletti elkötelezettségüket a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az eurózóna vezetői egyaránt összekötik a további megszorítások, a költségvetési egyensúly megteremtésének feltételével.
A G8-csúcs tehát, „akármennyire felfújják is”, csak egy lesz a sorban, amely „sokat beszél, de keveset mond” a kapitalizmus világméretű válságáról – emelte ki a szakember. A világgazdasági problémákkal kapcsolatban valószínűleg elhatározzák, hogy a növekedés felé veszik az irányt, ami „rég ismételt téma”, tehát az egy helyben topogást mutatja.
Artner Annamária rámutatott, profitorientált gazdaságban a növekedés csak akkor lehetséges, ha a termelőknek profitot hoz. A növekedéshez tehát újra kell osztani az új értéket a tőke javára, holott éppen ez vezetett a válsághoz.
A szakértő úgy véli, Oroszországban már a következő nemzetközi pénzügyi válságra készülnek. A görögök kiválására az eurózónából, az eurózóna széthullására, kétsebességűvé válására már a legkülönbözőbb forgatókönyveket alkották meg világszerte, miközben zajlik a minderre vonatkozó pénzügyi spekuláció.
Véleménye szerint a válságból két kiút van. Az egyik a termelőalapok megújítása, új technológiákra – nanotechnológiára, biotechnológiára, zöldtechnológiákra – épülő új termelési szerkezet kialakítása a régi helyett. Kifejtette, ehhez egyrészt „ki kell dobni” a régi technológiákat, másrészt pótlólagos erőforrásokra van szükség az új ágazatok felépítéséhez. Nem véletlen, hogy „ma mindenki Kínával akar együttműködni, és szinte követelik”, hogy szálljon be az euróválság finanszírozásába – mutatott rá, hozzátéve: Kína belső problémái miatt erre nem hajlik.
A másik kiút a GDP termelésének és elosztásának egyidejű radikális megváltoztatása, hogy a létrehozott új értek ne a társadalom egy szűk rétegének, a termelőeszközök tulajdonosainak kezében összpontosuljon – mondta a szakember. Artner Annamária hangsúlyozta, hogy az első út legjobb esetben is csak „újrafutja azt a kört”, amely a válsághoz vezetett.
A G8-as csoport pénteken kezdődő, kétnapos Camp David-i csúcstalálkozóján a fejlett ipari országok – az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország –, valamint Oroszország vezetői vesznek részt. Moszkvát Dmitrij Medvegyev kormányfő képviseli. Vlagyimir Putyin, akit május 7-én iktattak be harmadszor az államfői hivatalba, belpolitikai elfoglaltságra hivatkozva lemondta részvételét.
A G8-találkozó egyik fő vitatémája az európai gazdasági és politikai válság. Szintén napirenden szerepel az arab tavasz, továbbá a Közel-Kelet és az észak-afrikai régió.