– Mit tartalmaz az a válaszlevél, amelyet a Nemzetközi Valutaalapnak, vagyis az IMF-nek és az Európai Bizottságnak küldtek szerdán?
– Ebben a levélben három fő kérdésre tértünk ki. Egyrészt – miután a júliusi megbeszéléseket követően maradtak véleménykülönbségek közöttünk – összegeztük, hogy szerintünk hogyan fog teljesíteni a magyar gazdaság jövőre. Továbbá kitértünk arra, hogyha mégis kiegészítő intézkedésekre lenne szükség, milyen lépések jöhetnek szóba, és végül ismertettük az elmúlt két év eredményeit.
Varga Mihály:
– Ez a középső blokk az, amire mindenki kíváncsi jelenleg.
– A javaslataink különböző területeket jelölnek meg. Ilyen a bürokrácia csökkentése, ami elsősorban a közszférában dolgozók létszámát érintené. Az elmúlt két évben több intézkedés történt az állami újraelosztás mérséklésére, ám a szomszédos országokhoz képest még mindig magas ez a mutatónk. Sokféle megoldás van, erről hajlandóak vagyunk tárgyalni. Szó sincs persze arról, hogy tömegek kerülnének az utcára. A cél akár egy többéves programmal is teljesíthető, például úgy, hogy az állami szférából kilépők, a versenyszférába távozók helyére és a nyugdíjba vonulók pótlására nem veszünk fel új alkalmazottakat.
A Varga Mihállyal készült teljes interjút a szombati Magyar Nemzetben olvashatja.
Ragaszkodnak a munkahelyvédelmi akciótervhez
A tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter péntek este az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, hogy „a kormánynak ragaszkodnia kell a munkahelyvédelmi akciótervhez, annak ellenére, hogy talán ezzel kapcsolatosan alakult ki a legtöbb vita a nemzetközi hitelezők szakembereivel a júliusi tárgyalásokkor”.
Varga Mihály csütörtök reggel elmondta: bízik benne, hogy pozitív válasz érkezik a magyar kormány IMF-nek szerdán elküldött levelére, és a tárgyalások megállapodáshoz vezetnek, de ehhez a valutaalapnak is engednie kell néhány kérdésben.
A miniszter szerint van esély arra, hogy a levelében kifejtett intézkedések elegendőek a 2013-as költségvetésben tervezett hiánycél eléréséhez. Varga hangsúlyozta: ez a kormány nem kíván olyan megállapodást kötni, mint amilyet 2008-ban kötött a kabinet.