A kormány szerda reggel elküldte az Európai Bizottságnak és a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) az alternatív javaslatait tartalmazó levelet, amelyben leírták, hogy a kabinet milyen lépéseket tenne az IMF-megállapodás érdekében – mondta Varga Mihály hiteltárgyalásokért felelős miniszter az M1 Híradónak. A miniszter szerint már a jövő héten eldőlhet, mikor érkezik vissza Budapestre a tárgyalódelegáció.
Gazdaságpolitikai véleményt fogalmazott meg az IMF-nek elküldött levélben a magyar kormány – mondta Varga Mihály. Hozzátette: „tettünk arra vonatkozó javaslatokat, hogy mi hol tudnánk esetleg módosítani, különös tekintettel a költségvetést és az államháztartást érintő kérdésekre”. A miniszter jelezte azt is, hogy a levélhez olyan mellékleteket csatoltak, amelyek tartalmazzák a magyar kormány elmúlt két évben megtett intézkedéseit. Varga Mihály közölte: végig kell vinni a munkahelyvédelmi akciótervet, de ha kell, a kormány kész finomítani rajta.
Megkapták
A Nemzetközi Valutaalap meg is kapta a magyar kormány módosító javaslatait a tárgyalások folytatásához – tudatta szerdán a valutaalap budapesti irodavezetője a Dow Jones budapesti keltezésű tudósítása szerint. Iryna Ivaschenko további részletet azonban nem közölt.
Valószínűleg a közgyűlés után lesz IMF-tárgyalás
Varga Mihály szerint már a jövő héten eldőlhet, mikor érkezik vissza Budapestre a tárgyalódelegáció. Az M1 Az este című műsorában a miniszter ugyanakkor azt is elmondta, valószínűleg a Nemzetközi Valutaalap október eleji közgyűlését követően lesz majd lehetőség érdemben folytatni a pénzügyi mentőhálóról szóló tárgyalásokat. Akár két-három héten belül is folytatódhatnak a megbeszélések, de az IMF közgyűléséig szűkös az idő – fogalmazott Varga Mihály. „Nem tárgyalásokat kezdünk meg most, hanem folytatjuk azt, amit júliusban már elkezdtünk” – tette hozzá a miniszter.
Biztonsági hálót keresünk
Kérdésre válaszolva elmondta: nincs ellentét a Fidesz-frakción belül a hitelmegállapodást illetően, mind a sárvári kihelyezett frakcióülésen, mind a kormányban nagyon egységes volt az az álláspont, hogy Magyarország egy biztonsági hálót, biztonsági megoldást keres a valutaalapon keresztül. „Tehát nem arról van szó, hogy mi feltétlenül meg akarunk állapodni” – mondta.
Hozzátette: a frakció is megfogalmazta igényeit, hogy melyik pontokat ne vegyék be a megállapodásba. Ezek között említette azokat az intézkedéseket, „amelyek részei voltak a 2008-as megállapodásnak, és amelyek rendkívül hátrányosan érintették a magyar embereket”. Ilyen az ingatlanadó, az egyhavi nyugdíj, illetve a közszférában dolgozók egyhavi bérének elvétele – mondta Varga Mihály, hozzátéve, hogy ezért mondta Orbán Viktor miniszterelnök, hogy ha ilyen ára van, akkor nem lesz megállapodás.
Ugyanazokat a recepteket kínálja az IMF
Arra a kérdésre, hogy valóban létezik-e olyan, egyes magyar médiumok által idézett dokumentum, amely a külföldi tárgyalódelegáció által követelt intézkedések listáját tartalmazza, és amelynek tartalmára a miniszterelnök is utalt, Varga Mihály kijelentette: egy tárgyalásnak vannak szóbeli és írásbeli szakaszai, s azokat együtt kell értékelni. Úgy fogalmazott: a júliusi helyzetértékelő látogatáskor megfogalmazódtak javaslatok, hivatkozások más országok példáira, s ezekben az IMF azt a gyakorlatot folytatja, amelyet az elmúlt években is, azaz, általában ugyanazokat a recepteket kínálja.
„Ezek a javaslatok igenis részei voltak azoknak a tárgyalási javaslatoknak: van ami elhangzott, van ami pedig dokumentumban is szerepel” – mondta a tárgyalásokért felelős miniszter.
Bíznak az IMF-megállapodásban
A Budapest Alapkezelő szakértői bíznak benne, hogy Magyarország megállapodik a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval, ennek idejét azonban nem kívánták megjósolni szerdai budapesti sajtótájékoztatójukon. Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója kijelentette: „természetesen hiszünk abban, hogy Magyarország megállapodik az EU-val és az IMF-fel, mert mi másban is bízhatnánk”. Véleménye szerint még egy jó ideig finanszírozni lehet a piacokról az országot, de ez a nemzetközi befektetői hangulat függvénye.
Az IMF feltételei a szocialista szimpatizánsoknak sem tetszenek
Az IMF sikersztorinak nevezte a 2008–09-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentette.
Egyetlenegy oka lehet a hiteltárgyalások elhúzódásának, mégpedig az, hogy Magyarország túl jó a számai alapján – mondta el Giró-Szász András. A kormányszóvivő reálisnak és valósnak nevezte azt a listát, amelyet a miniszterelnök ismertetett korábban a Nemzetközi Valutaalap feltételeiről – ezt a Magyar Nemzet közölte elsőként.
Nemcsak a Fidesz-, de az MSZP-szimpatizánsok is elfogadhatatlannak tartják az IMF megszellőztetett feltételeit – derül ki a Nézőpont Intézet a Magyar Nemzet számára készített közvélemény-kutatásából.