Duronelly Péter, a Budapest Alapkezelő befektetési igazgatója kijelentette: „természetesen hiszünk abban, hogy Magyarország megállapodik az EU-val és az IMF-fel, mert mi másban is bízhatnánk”. Véleménye szerint még egy jó ideig finanszírozni lehet a piacokról az országot, de ez a nemzetközi befektetői hangulat függvénye. Az MTI kérdésére úgy vélte: a magyar jegybank monetáris tanácsa kamatvágási periódusba kezdett, a jegybanki alapkamat akár 6 százalék alá is csökkenhet a kamatcsökkentési ciklus végén.
Magyarország még idén, november körül megállapodhat az IMF-fel és az EU-val – mondta Szántó András, az Equilor Befektetési Zrt. lakossági üzletágának vezetője kedden.
Varga Mihály, az IMF/EU-tárgyalásokért felelős miniszter tájékoztatása szerint a magyar tárgyalódelegáció a hét közepéig elküldi a Nemzetközi Valutaalapnak és az Európai Bizottságnak a magyar kormány alternatív tárgyalási javaslatát.
Duronelly Péter elmondta: a nemzetközi pénzpiacok kedvezően fogadták az Európai Központi Bank és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed legutóbbi intézkedéseit. Például azt, hogy a Fed múlt csütörtökön újabb, havi 40 milliárd dolláros mennyiségi enyhítést jelentett be, és jelezte, hogy 2015-ig a jelenlegi, rekordalacsony 0-0,25 százalékos szinten tartja irányadó kamatcélját. A bejelentések hatására az amerikai tőzsdeindexek ismét megerősödtek, a korábban „betegeskedő devizák magukhoz tértek” – mondta.
A befektetői étvágyat erősíti, hogy a fejlett államokban alacsonyak a kamatok, így a részvények vonzereje jelentősen megnőtt. Ez a tendencia jellemzi a világ tőzsdéit, holott a tőzsdei nyereségek az Egyesült Államok tőkepiacainak kivételével jelentősen elmaradnak a korábbi várakozásoktól – elemezte a befektetési igazgató.
Rámutatott arra is, számos jele van a kínai gazdaság lassulásának, és ez hosszabb távon rontja a világgazdaság további növekedési lehetőségét. Erre utal az, hogy a kínai acéltermelés 2012 nyarára visszaesett, ami negatívan hat majd a világ nyersanyagpiacainak áralakulására – emelte ki Duronelly Péter.
Az IMF feltételei a szocialista szimpatizánsoknak sem tetszenek
Az IMF sikersztorinak nevezte a 2008–09-es térségbeli tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentették.
– Egyetlenegy oka lehet a hiteltárgyalások elhúzódásának, mégpedig az, hogy Magyarország túl jó a számai alapján – mondta el Giró-Szász András. A kormányszóvivő reálisnak és valósnak nevezte azt a listát, amelyet a miniszterelnök ismertetett korábban a Nemzetközi Valutaalap feltételeiről – ezt a Magyar Nemzet közölte elsőként.
Nemcsak a Fidesz-, de az MSZP-szimpatizánsok is elfogadhatatlannak tartják az IMF megszellőztetett feltételeit – derül ki a Nézőpont Intézet Magyar Nemzet számára készített közvélemény-kutatásából.