A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) közlése szerint 2012 első három negyedévében éves alapon 1,5 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumene, amelynek oka főként a nem élelmiszer jellegű termékek, illetve az üzemanyag-eladások forgalomcsökkenésének tudható be. Szeptemberben a kiskereskedelmi termékforgalom éves szinten mért 3,1 százalékos visszaesését főként a bútor- és műszakicikk-eladások, valamint az élelmiszerek és az üzemanyag értékesítésének visszaesése eredményezte. A nem élelmiszer jellegű ágazatok forgalma jellemzően növekedett, a bútorok és a műszaki cikkek, valamint a könyvek forgalmának csökkenését leszámítva. Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő és internetes kiskereskedelemben 2012 szeptemberében 716 milliárd forint, 2012 január-szeptember időszakban 5983 milliárd forint értékű forgalom realizálódott.
Az Eurostat eddig rendelkezésre álló adatai alapján az unió 9 országában mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom szeptemberben. Az eurózónában 0,8 százalékos volt a visszaesés átlagos mértéke, míg az EU 27 átlagára vetítve 0,3 százalékos bővülés volt megfigyelhető.
A visegrádi országok tekintetében egyik állam sem tudott volumenbővülést produkálni (a cseh adat nem került publikálásra), Bulgária hazánkkal azonos ütemű mérséklődést mutatott, míg Szlovénia 4,5 százalékos visszaesést szenvedett el. Viszonylag jó teljesítményt a balti államok és Luxemburg produkált.
A teljes volumen 43,1 százalékát adó élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek eladásai 3,7 százalékkal mérséklődtek éves összehasonlításban, ugyanakkor az év első kilenc hónapját tekintve a tavalyi szinten van a forgalom volumene – írja az NGM.
A nem élelmiszer jellegű kiskereskedelmi üzletek forgalma szeptemberben 3,3 százalékos ütemben mérséklődött, az első kilenc hónapra nézve ez aggregáltan 2,3 százalékos visszaesést jelent. A csomagküldő és internetes kiskereskedelem továbbra is dinamikusan emelkedő forgalmat generál, az alágazat forgalma szeptemberben az előző év azonos időszakához képest 22,6 százalékkal bővült, de javuló forgalom volt megfigyelhető az illatszerüzletek (+7,1 százalék) esetében is. A használtcikkek forgalma az elmúlt négyhavi csökkenő adat után ismét növekedést mutat, a gyógyszeripari termékek augusztusi forgalom-visszaesését követően újra növekedést mutattak (2,9 százalék), ahogy az iparcikkek eladásai is újra bővülésről adtak számot éves összehasonlításban.
Az üzemanyagtöltő állomások értékesítése továbbra is elmaradt az előző év azonos időszaki értéktől. Szeptemberben az eladások 3,1 százalékkal, míg az első kilenc hónap egészét tekintve 3 százalékkal estek vissza – áll a közleményben.