Gazdaságélénkítést vár a brit kormány a Bank of Englandtől

A szigorú inflációkövetésről a gazdaságélénkítésre helyezné át a brit kormány a Bank of England feladatkörének hangsúlyát a jegybank élén nyáron esedékes vezetőváltás után.

2013. 03. 07. 13:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A londoni gazdasági napilap értesülései szerint George Osborne pénzügyminiszter a következő pénzügyi év március 20-án beterjesztendő költségvetési tervezetében hirdeti majd meg az új irányvonalat, amelynek lényege a költségvetési konzervativizmus fenntartása mellett a monetáris aktivizmus lesz, vagyis az, hogy a kormány a jegybanki pénzügypolitikát kívánja használni a gazdasági növekedés beindítására. A Financial Times forrásai szerint a brit pénzügyminisztérium illetékesei – akiket „frusztrált” a jegybank eddigi vezetésének hajthatatlansága – már tárgyalják a Bank of England feladatkörének módosítását célzó javaslatokat.

A brit jegybank számára a kormány írja elő a követendő inflációs célt – ez jelenleg éves szinten 2 százalék –, és ezt a feladatot a mindenkori pénzügyminiszter a költségvetési tervezetek beterjesztésével egy időben minden évben megújítja. A lap szerint azonban a kormány ezúttal azt szeretné, ha a Bank of England újragondolná a monetáris politika lehetőségeit, tekintettel arra, hogy a költségvetési mozgástér korlátozott. A lap forrásai szerint a lehetőségek között szerepel egyebek mellett az, hogy a Bank of Englandet – az amerikai Federal Reserve-hez hasonlóan – kettős, foglalkoztatási és inflációkövető mandátummal ruházzák fel, sőt az is, hogy a jegybanki feladatkört az inflációkövetésről átállítják a reálgazdaságba juttatandó likviditási célkövetésre.

Júliusban váltás lesz a Bank of England élén: a kormányzói tisztséget Mark Carney, a kanadai központi bank jelenlegi vezetője veszi át Sir Mervyn Kingtől. A londoni elemzői közösségen belül már Carney korábbi nyilatkozatai alapján felmerültek olyan jóslatok, hogy az új kormányzó nyári beiktatása után a Bank of England monetáris politikájának hangsúlya áttolódhat az inflációkövetésről a gazdasági növekedés ösztönzésére, tekintettel a brit gazdaságot visszatérően sújtó recesszióra.

A tavalyi negyedik negyedévben a brit hazai össztermék 0,3 százalékkal csökkent negyedéves összevetésben. A visszaesés sokkal meredekebb volt a vártnál, mivel az előzetes elemzői konszenzus 0,1 százalékos GDP-mínuszt valószínűsített a tavalyi utolsó három hónapra. Elemzői vélemények szerint ezek után megvan a kockázata annak, hogy az utóbbi öt év két hosszú recessziós időszakát most egy újabb követi, vagyis a brit gazdaság hármas mélypontú recesszióba kerülhet.

A hazai jegybankelnök, Matolcsy György csütörtökön a Heti Válaszban azt írta: a kormány és a jegybank stratégiai megállapodása lehet a magyarországi növekedés beindításának kulcsa, hiszen ez képes bővíteni a hazai vállalkozások hitelforrásait. Az MNB elnöke szerint sok magyarországi vállalkozás már nem bírja sokáig hitelek nélkül, egyben megjegyzi, „bizonyosak lehetünk abban, hogy [ ] 2013 reálkereset-bővülést, ezért fogyasztásbővülést hoz”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.