Matolcsy elárulta az igazi rejtélyt

A kormány és a jegybank közötti stratégiai megállapodást nevezte meg Matolcsy György az MNB elnöke a növekedés beindításának kulcsaként a Heti Válaszban.

NT
2013. 03. 07. 9:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNB elnöke szerint sok magyarországi vállalkozás már nem bírja sokáig hitelek nélkül. Egyben megjegyzi, hogy „bizonyosak lehetünk abban, hogy (...) 2013 reálkereset-bővülést, ezért fogyasztásbővülést hoz”. A jegybankelnök – aki korábban nemzetgazdasági miniszterként is rendszeresen írt a hetilapban – szerint dinamikus és tartós növekedés akkor lesz Magyarországon, ha egyszerre javul a vállalkozások tőkéhez, hitelhez, piachoz és tudáshoz való hozzáférése, miközben az ország megőrzi a költségvetési konszolidáció eredményeit. „Jók az esélyeink” – fogalmazott a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Hangsúlyozza ugyanakkor, hogy növekedési fordulat hiányában „nem lenne fenntartható a csökkenő államadósság, a 3 százalék alatti deficit, a bővülő foglalkoztatás, a politikai stabilitás, így a kormányzati cselekvőképesség”.

Szerinte a 2012. évi 1,7 százalékos gazdasági visszaesést elsősorban egyszeri tételek okozták. Így az aszályos időjárás miatti alacsonyabb mezőgazdaság kibocsátás a GDP-csökkenés felét magyarázza. További 0,3-0,4 százalékos GDP-visszaesést okozott egyes ipari kapacitások megszűnése. Ezen kívül a GDP-változásból 0,2-0,3 százalékpontot magyaráz az, hogy a tervezett, uniós forrásból finanszírozott beruházásokból mintegy 500 milliárd forintnyi nem valósult meg. Végül, a fogyasztási is visszaesett 2012-ben, az „átmenetileg csökkenő reálkeresetek és a zuhanó fogyasztási hitelek miatt”.


A jegybankelnök szerint „2012 igazi rejtélye nem az, hogy miből jött a visszaesés. Sokkal inkább az, hogy miért nem lett lényegesen nagyobb?”. Kifejtette: az 1,7 százalékos visszaesést szinte teljes egészében magyarázza az aszály, a termeléskiesés, az uniós beruházások elmaradása, illetve a csökkenő fogyasztás, de nem tapasztalható „a kivont külföldi hitelforrások hatása”. Az MNB elnöke szerint – elsősorban külföldi – pénzintézetek 2012-ben a GDP közel 10 százalékát kitevő, 2700 milliárd forint körüli hitelforrást vontak ki a magyar gazdaságból. Matolcsy szerint: „Ha ezeknek a forrásoknak csak egy része bement volna a gazdaságba, a múlt évben is bővül a gazdaság!”

Ismertek az okok

A jegybankelnök szerint a hitelforrások kivonásának okai „ismertek”: a korábban túl magas szinten lévő külső finanszírozás épül le, a pénzintézetek „büntetik a magyar kormányt a nem hagyományos lépések miatt, a jegybank nem működött együtt a kabinettel a növekedés érdekében, és a családok óvatossá váltak a hitelfelvétel terén”.
Matolcsy szerint „a külföldi bankok 5 százalék körüli visszaesést vártak a hitelforrások leépítésétől”, de tévedtek.

Áder János március 5-én írta alá az azt megállapító határozatot, hogy csütörtöki hatállyal Varga Mihály Magyarország nemzetgazdasági minisztere, egyben meg is szűnik tárca nélküli miniszteri pozíciója. Orbán Viktor kormányfő március 1-jén, pénteken jelölte Varga Mihályt a Nemzetgazdasági Minisztérium élére, azt követően hogy a korábbi tárcavezetőt, Matolcsy Györgyöt a Magyar Nemzeti Bank elnökének javasolta.

 

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank új elnöke március 5-én szerdán a köztársasági elnöktől vette át kinevezését. (Az erről szóló videotartalomide kattintvaérhető el) Simor András eddigi elnök hatéves mandátuma március 2-án járt le. A Monetáris Tanács mától teljes, a jegybankelnök mellett hivatalba lép a harmadik alelnök, Balog Ádám, valamint a testület új tagja, Pleschinger Gyula is. A jegybank vezetésében március végén lehet újabb változás, akkor ugyanis lejár Karvalits Ferenc alelnök mandátuma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.