Régiós átlag fölött a magyar számlafizetési pontosság

A számlák 74 százalékát időben fizetik ki a magyar cégek és magán ügyfelek.

BLM
2014. 09. 23. 20:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az EOS megbízásából a TNS Infratest független piackutató az idén tavasztól nyár elejéig 2600 vállalati döntéshozót kérdezett meg, a felmérést hetedik alkalommal végezték – mondta Thummerer Péter, az EOS Faktor Magyarország Zrt. és az EOS KSI Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója, kedden sajtótájékoztatón Budapesten.

A csoport két magyar cége tavaly 54 milliárd forint lakossági és 2 milliárd forint céges követelést kezelt, az egy évvel ezelőtti adatok ennél kisebbek voltak – ismertette a kimutatást az ügyvezető igazgató.

A magyarországi cégek a kereskedelemben 16, az iparban 31, míg a szolgáltatások területén 38 százalékban veszik igénybe a külső követeléskezelő szakemberek segítségét Magyarországon, ha magán ügyfelektől kell a kintlevőséget behajtani. A céges ügyfeleknél ugyanezek az arányok – az előbbi sorrendben – 27, 18, illetve 9 százalék.

A magyarországi ügyfelek a számlákat – átlagosan – csak a fizetési határidő lejártát követő 23. napon fizetik ki. Ez kicsivel a 27 napos kelet-európai átlag alatt van. A követelések három nagy csoportra oszthatók: közmű-, távközlési- és banki követelésekre.

Az ügyvezető igazgató elmondta azt is, hogy a nem fizető ügyfeleket az első 60-120 napban a számla kiállítója kísérli meg fizetésre bírni. Ezt követően dönt úgy, hogy szakcéggel kezelteti a követelést, majd ha az is sikertelen, akkor választ: vagy eladja a követelést, vagy pedig jogi útra tereli az ügyet. A követeléskezelő mindig csomagban vásárol kifizetetlen számlákat, az átlagos ár az összesített követelés 5-30 százaléka – válaszolta az ügyvezető igazgató az MTI kérdésére.

Az EOS a múltbeli adatokból kalkulálni tudja a felkínált követelés-csomag optimális vételárát. Az utóbbi időben a szolgáltatók elektronikus árverésen értékesítik a csomagjaikat, de ha eléri az ár az általuk kalkulált alsó limitet, akkor kiszállnak a versenyből – tette hozzá Thummerer Péter.

Az utóbbi időben az eladási ár mintegy 20 százalékkal növekedett. A piacon megjelentek a kisebb faktor cégek, amelyek nem saját tőkéből vásárolnak követelést, hanem banki refinanszírozással dolgoznak. Ez új helyzet, mivel a 2008-as válságot követően a refinanszírozás gyakorlatilag megszűnt.

Az EOS-csoport egyike a világ vezető nemzetközi pénzügyi szolgáltatóinak. A magyarországi két leányvállalat 220 munkatárssal tevékenykedik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.