Mérséklődhetnek a banki átutalás költségei, ha a Giro Zrt. stratégiai tervei megvalósulnak, és a cég valóban enged a bankok közötti átutalás után szedett díjból. A szervezet közleménye szerint nemcsak ezen költség csökkentésére készülnek, de a banki átutalásokat is felgyorsítanák, s egyszerűbbé szeretnék tenni a bankváltást is. A meghirdetett újítások – s köztük az említett változtatások – legfontosabb célja az, hogy a készpénzhasználat rovására növekedjen az elektronikus tranzakciók aránya. Mielőtt belevágnának a rendszer átalakításába, egyeztetnek majd a bankszakmával, s megvalósíthatósági tanulmányt készítenek. A stratégiai fejlesztésekről a társaság igazgatósága október elején döntött, jelenleg zajlanak az előkészítő munkálatok.
Hogy számszerűen milyen változtatásokra készül a Giro Zrt., az egyelőre nem ismert. Ezzel kapcsolatos kérdéseinkre nem kaptunk választ a társaságtól, egy általunk megkérdezett szakértő azonban néhány dolgot megvilágított. Az átutalásra – a bankközi klíringrendszerben, azaz a küldő és fogadó bankok közötti pénzmozgásra – kirótt díjak csökkentésének mértékét forrásunk ugyan még megsaccolni sem merte, azt azonban elmondta, jó az esély arra, hogy az esetek többségében sor kerülhet a Girótól kapott kedvezmények továbbadására az ügyfeleknek. Annál is inkább, mert a tervezett változtatások bevezetésére legkorábban a jövő év első felében kerülhet sor, éppen akkor, amikor a devizahitelek forintosítása elkezdődik.
Ez pedig a Magyar Nemzeti Bank várakozásai szerint erőteljes versenyre ösztönözheti a hitelintézeteket, hiszen a kedvező hitelátváltással ügyfélkörüket jelentősen bővíthetik igen rövid idő alatt. Az ilyen piacszerzési stratégia pedig arra ösztönözheti a pénzintézeteket, hogy átengedjék azokat az összegeket az ügyfeleiknek, amelyekről a Giro lemondott az átutalások díjainak csökkentésével. Forrásunk felhívta a figyelmet arra is, hogy a kedvezmények továbbadására nem minden esetben kerülhet sor.
Vannak ugyanis olyan számlák – elsősorban a magasabb jövedelemmel rendelkező és sokat bankoló ügyfelek esetében –, amelyek már eddig is ingyenesek voltak, így számukra nyilvánvalóan nem jelenthet költségcsökkenést a Giro tervezett változtatása. Az utalások felgyorsításáról szóló ígéret pedig inkább a nemzetközi tranzakciókra vonatkozhat szakértőnk szerint. A külföldre küldött pénzek átfutási ideje ugyanis hosszabb a belföldi négy óránál.
Másfél-két évvel ezelőtt a bankok egy része ugyan már fejlesztéseket indított, hogy gyorsabban juthassanak el utalásaink a külföldi partnerekhez, de ez még korántsem általános. Talán ennek a részben már létező rendszernek a kiterjesztéséről lehet szó a Giro ígéretei szerint. Persze az is előfordulhat, hogy a hazai négyórás határidőt csökkentik. Ennek azonban kisebb a valószínűsége. Annál is inkább, mert az informatikai háttér ugyan kialakult a négyórás utalás két évvel ezelőtti bevezetésekor, de jelentősen tovább csökkenteni már nem lehet ezt az időt, elsősorban a biztonsági, illetve az ellenőrzési funkciók kihagyhatatlansága és időigénye miatt.