120-150 milliárddal javult a vállalkozók pozíciója

Parragh László szerint a kormány intézkedései kedvezően befolyásolják a 2015-ös kilátásokat.

mr
2014. 12. 28. 10:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy vélekedett, az MKIK erős, befolyásos köztestületté vált az elmúlt évek során, véleményére figyelnek a gazdaság szereplői, a politikai döntéshozók, és ha ez az állapot tartós marad, akkor szerinte európai kamarai rendszerről lehet beszélni.

A szervezet 2014. évi eredményei között említette, hogy sikeresen lépett fel a kormánynál a Szép kártya tervezett megadóztatásának enyhítéséért, a felsőoktatás  átalakításáért, a készülő közbeszerzési törvény egyszerűsítéséért. Az év második felében nyolc állami szervezettel kötött megállapodást adatbázisok átadásáról az üzleti élet biztonságát erősítő egységes információs rendszer létrehozása érdekében.

Stratégiai jelentőségűnek értékelte az elnök a kamara duális képzésben elért eredményeit: a szakmunkásképzők már bevezették, a  felsőoktatási intézmények pedig fokozatosan vezetik be a gyakorlatorientált képzést. Egyebek között ennek is köszönhető, hogy a fiatal magyar szakmunkások eredményesen szerepelnek a nemzetközi szakmai versenyeken – jegyezte meg, hozzátéve: nemzetközi siker, hogy Magyarország rendezheti meg a térség országai közül elsőként 2018-ban a Fiatal Szakemberek Európa-bajnokságát, a EuroSkills versenyt.

Parragh László kiemelte, hogy a kabinet elfogadta a kamara álláspontját az uniós források felhasználására, és a 2014–20-as időszakban a keret 60 százalékát közvetlen gazdaságfejlesztésre fordítja, fókuszba állítva a növekedést, a foglalkoztatás, a termelőkapacitások bővítését, a fenntarthatóságot.

Az uniós források kihelyezésében, a vállalkozások finanszírozásában a kamara a Kavosz Zrt. által gondozott Széchenyi-kártya-programban is aktívan vesz részt – emlékeztetett az elnök. Az MKIK ez évi tevékenységének fontos területe volt az is, hogy hozzájárult a vitás kérdések rendezésében a békéltető testületek és a választott bíróság működtetésével.

A kamara külgazdasági tevékenysége erősödött idén, az MKIK képviselője meghívást kap minden kétoldalú gazdasági vegyes bizottsági ülésre, a külföldre utazó kormányzati delegációkba, mutatott rá Parragh László.

Szólt arról is, hogy az MKIK és a Nemzetgazdasági Minisztérium között 2012-ben létrejött támogatási szerződés alapján a kamara évről évre pályázatot ír ki külföldi megjelenés támogatására. Idén 183 pályázatot fogadtak el, 21 területi kamara, valamint 12 viszonylati tagozat 278 millió forint támogatás kapott, ezzel 5000 vállalkozás részvételét segítették nemzetközi rendezvényeken. Az MKIK folyamatosan bővíti a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat segítő tagozati rendszerét is, legutóbb német tagozatot hoztak létre.

A magyar gazdaság teljesítményét értékelve Parragh László kiemelte, hogy 2014-ben a makrogazdasági mutatók jók, jelentősen nőtt a foglalkoztatás, bővültek a beruházások, a belső fogyasztás, az export, és defláció van. Jövőre kedvező esetben a GDP növekedése meghaladhatja a 2008. évi válság előtti szintet, azaz a visszatérés éve lesz – mondta. A biztató folyamatok mellett ugyanakkor felhívta a figyelmet az ukrán és az orosz helyzet bizonytalansága miatti kockázatokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.