1200 milliárdból segítették a magyar vállalkozókat

Az eltelt másfél év alatt 17 000–18 000 magyar mikro-, kis- és középvállalkozás jutott pénzhez a jegybanki hitelprogramnak köszönhetően.

VZ
2014. 12. 12. 16:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiemelte: az ország bruttó hazai termékéhez képest az Nhp az egyik legjelentősebb hitelprogram, melynek keretében folyósított hitelek összege elérte a magyar GDP 4 százalékát. Hozzátette: a folyósított Nhp-hitelek a teljes vállalati hitelállomány egyhatodát, a kis- és középvállalkozásoknak (kkv-k) folyósított hitelek egynegyedét teszik ki. Vonnák Balázs elmondta: a jegybank szakértői az Nhp elmúlt másfél évéről öt tanulmányban foglalták össze a tanulságokat, a tanulmánykötetet pénteken mutatták be az újságíróknak. Kifejtette: az első tanulmány más jegybankok hasonlóan nem konvencionális, hitelösztönző eszközeivel hasonlítja össze a magyar hitelprogramot. Az ilyen jegybanki eszközökről általában elmondható, hogy újszerűek, melyeknek alkalmazására a válság előtt alig volt példa. Mivel az eszköztár nem egységes, és mivel minden nem konvencionális eszközöket alkalmazó jegybank más-más kihívásokkal szembesül, az adott válaszok igen eltérőek. A megvizsgált programok összeghasonlításából kiderül, hogy GDP-arányosan az Nhp keretében folyósították a legnagyobb hitelösszeget.

A második tanulmány a hazai kkv-finanszírozási programokkal összehasonlítva mutatja be a jegybanki növekedési hitelprogramot. A tanulmány szerzői megállapították, hogy a kedvezményes hitelprogramok feltételeivel összehasonlítva a legtöbb paraméter vonatkozásában az Nhp kínálja a legkedvezőbb feltételeket. A kedvezményes hitelprogramok és az Nhp együttes hitelállományának aránya a kkv-hitelállományon belül bő egy év alatt háromszorosára nőtt – húzta alá a jegybanki igazgató.

A harmadik tanulmány az Nhp két szakaszát hasonlítja össze, az elemzés szerint számottevően emelkedett a mikrovállalkozások súlya az Nhp-ban, összhangban az átlagos hitelméret csökkenésével. Bár az MNB-nek nincs ágazati preferenciája, a mezőgazdaság részesedése kiemelkedik a második szakaszban, részben amiatt, hogy az uniós támogatások előfinanszírozására felvett hitelek jelentős része ebbe az ágazatba irányul. A negyedik tanulmány az Nhp-vel kapcsolatos felmérés eredményeit foglalja össze. Vonnák Balázs szerint ezek közül talán a legfontosabb, hogy az Nhp nélkül a programban folyósított hitelek közel 40 százalékát egyáltalán nem, és további közel egyharmadát pedig csak részben folyósították volna.

 

A felmérésben részt vevő vállalkozások jelentős része önmagát átlagos jövedelmezőségű, stabil vállalkozásként határozta meg, amelyet a program elindítását megelőzően elsősorban a magas hitelkamatok akadályoztak a hitelfelvételben.

Az ötödik tanulmányban arra a kérdésre keresték a választ, hogy milyen reálgazdasági hatásai voltak a hitelprogramnak makrogazdasági szinten. A szerzők a hitelkínálat és a beruházási hitelkereslet oldaláról is becslést adtak. A hitelkínálati megközelítés alapján 0,5-1,1 százalékos, míg a kereslet oldaláról 0,3-0,9 százalékos összesített GDP-bővülés adódott a program 2013–2014-ben folyósított hiteleinek következtében. Ez egybeesett az MNB előzetes várakozásával, és megerősítette, hogy az Nhp jelentős szerepet játszik a magyar gazdaság növekedési pályára állításában – emelte ki a jegybank igazgatója.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.