Megtépázta a vihar a gyümölcsösöket, így kajsziból, meggyből és almából is kevesebb kerülhet a piacokra. A gabonatáblákat sem kímélte az időjárás – írja a Magyar Idők.
Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, a Fruitveb elnöke szerint a károk lokálisan jelentkeztek, egyes településeken belül is eltérő volt a veszteség mértéke. Úgy véli, a vihart az érő gyümölcsök viselték a legnehezebben. A kajsziültetvényekben a nagy erejű szél okozott gondot, amely sok helyen leverte a gyümölcsöt a fákról, sőt gallyakat tört le és fákat csavart ki. A meggyültetvényekben a viharos szél mellett a nagy mennyiségű csapadék tizedelheti meg a termést.
A felhőszakadások miatt félő, hogy megrepedezik a gyümölcs, amit így később nemhogy étkezési meggyként nem tudnak eladni a termelők, de még befőttnek sem lesz megfelelő a minőség. Úgy látja, az érintett termelők jobb esetben a léüzemeknek tudják majd eladni a megrepedt meggyet, aminek az értéke a felét sem éri el az étkezési vagy a feldolgozásra szánt árunak, így borítékolható a veszteség.
A szabolcsi térségből is jelentettek viharkárokat, az almáskertek egy részét elverte a jég. Itt a meggyhez hasonlóan szintén a gyümölcsök minősége romlott.
A fóliasátrak esetében is előfordultak károk, ezekben a jég mellett a viharos erejű szél okozott problémát. A szerkezetek 80-100 kilométer per órás szélerőig bírják a terhelést, afölött azonban már megbonthatja a sátrakat a vihar.
Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke a lapnak azt mondta, becslése szerint akár a 10 százalékot is meghaladhatja a veszteség a szántóföldeken. A legjelentősebb kiesés a repce- és búzatáblákon jelentkezhet, az orkánerejű szél sok helyen eltörte a kalászok szárát, a jég pedig kiverte a szemeket a növényekből.