Ingyenenergia-gép fejlesztését támogatta 490 millió uniós forinttal a Nemzetgazdasági Minisztérium. Azonban a projekt sikeres lezárását bejelentő tavaly novemberi sajtóközleményben a támogatott, a Halna-Duna Kft. azt írta, hogy a fejlesztéshez 247 millió forint támogatást kapott – írja az Átlátszó.
A pályázat címe Állandó mágnesek között ébredő erők munkavégzését felhasználó mágnesmotor kutatása és kifejlesztése volt, és a portál azt írja, a Széchenyi 2020-ról időközben eltüntetett projektleírásából egyértelműen kiderült: a gazdaságfejlesztési programokért felelős MAG Magyar Gazdaságfejlesztési Központ Zrt. egy olyan eszköz kifejlesztésére és piaci bevezetésére ítélt meg félmilliárd forint támogatást, amely a lényegében a semmiből állít elő energiát. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához való bejelentéssel ugyan 2010-ben automatikusan ideiglenes oltalmat kapott a találmány, ennek lejártakor a hivatal felszólította a bejelentőket, magyarázzák meg, miből is lesz energia. Pontosabban azt írták: „a hivatal véleménye szerint állandó mágnesek felhasználásával, külső energiabevitel nélkül, nem lehetséges olyan mennyiségű energiát előállítani, hogy generátorok segítségével hasznosítható elektromos energiát eredményezzen. A szabadalmi leírás sem tartalmaz olyan információt, amely a hivatal e véleményét befolyásolhatná.”
Az Átlátszó a Nemzetgazdasági Minisztériumtól próbálta megtudni, hogyan mehet át egy ilyen projekt a hazai pályázatfinanszírozási rendszeren. Próbálkoztak közérdekűadat-igényléssel, de a válaszból minden, a projekt szakmai információval kapcsolatos részletet kiszedtek.
A cikk megjelenése után reagált az NGM is, idézzük: „Az említett projekttel kapcsolatban az NGM 2016-ban szabálytalansági eljárást folytatott le, amely szabálytalanságot állapított meg, így az NGM a támogatói szerződéstől elállt és visszaköveteli a kifizetett támogatást. A palyazat.gov.hu honlapon az elállásra való tekintettel jelenleg már nem található meg a beruházás a nyertes projektek között.”
A portál idén áprilisban is megpróbálta kikérni a dokumentumokat, ám ezekből ismét kitakartak minden, a pályázat érdemére vonatkozó információt. Indoklásuk szerint a „projekt műszaki-szakmai tartalmára, a kutatási tevékenységre vonatkozó leírásban és e leíráson alapuló értékelési dokumentációban, valamint az elért eredményeket bemutató jelentésekben rögzített adatok megismerése a kedvezményezett üzleti tevékenységére nézve aránytalan sérelemmel járna”.
Az Átlátszó szerint az is felmerülhet, hogy a pályázat igazi értelme az volt, hogy a pályázó – legalább részben – közfinanszírozásból szerezhesse be azt a 300 millió forintos gépparkot, amelyet a projekt keretében megvásárolt. A portál beperelte a minisztériumot, és reméli, hogy még idén megismerheti a csodafejlesztés részleteit – teszi hozzá az Átlátszó.