Felmenő rendszerben, türelmi idővel, néhány év alatt kötelezővé tenné a hotelek szolgáltatásainak minőségét jelző csillaghasználatot a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) – írja csütörtöki számában a Világgazdaság.
A lapnak a Magyar Turisztikai Ügynökség vezetője, Guller Zoltán pozitívan reagált. A szervezet közleményben közölte: a magyar fogyasztók védelme azt kívánja, hogy a szállodák besorolása, a csillagok minősítése mindenki számára egyértelmű és egységes legyen, ezért az ügynökség a rendelkezésére álló eszközökkel támogatja a törekvést.
Könnyid László, az MSZÉSZ elnöke a Világgazdaságnak azt mondta, 2010 óta nem történt előrelépés a nemzeti védjegyrendszer ügyében, holott már hét éve várnak a törvényalkotásra, illetve -módosításra, ami a kereskedelmi szálláshelyek osztályba sorolását tartalmazó rendeletbe beépíthető. Hozzátette: olyan szállodák, sőt szállodaláncok is működnek, amelyek bármikor három, négy vagy öt csillagot is kaphatnának, de különböző okokból nem lépnek be a védjegyrendszerbe.
A Hotelstars Union néven ismert kritériumrendszert tizenhét EU-államban alkalmazzák, Magyarországon a szakmai szövetség működteti, és közel 400 tagszállodája közül körülbelül 370 már használja. Eszerint a hazai szállodai kapacitás 60 százaléka rendelkezik kontrollált minőséget hirdető csillagokkal.