Mától 20 ezer, január elsejétől pedig 200 ezer hektoliternyi főzött sörmennyiségre lehet érvényesíteni az 50 százalékos jövedékiadó-kedvezményt. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) indoklása alapján ezzel a kisüzemi sörfőzdék fejlődhetnek, bővíthetik termelésüket. Úgy tűnik, az intézkedés valódi előnyt csak egyetlen főzdének jelent. Méghozzá a múlt héten Matolcsy György jegybankelnök rokonságába tartozó Szemerey család tulajdonába került Pécsi Sörfőzdének. Már korábbi, piaci pletykák is arról szóltak, hogy a saját bevallása szerint évi 389 ezer hektolitert előállító cég csökkenteni fogja a mennyiséget, pontosan 200 ezerre. Ezt maga a cég is megerősítette az adásvétel utáni hivatalos közleményében. Megírták, céljuk a hagyományok megtartása mellett a vállalat és a márka modernizálása.
Az osztrák Ottakringer a múlt héten vált meg a veszteséges Pécsi Sörfőzde Zrt.-től. A vevő az MAVA Befektetési Kft. és a BanKonzult Commerce Kft. kettőse volt. A BanKonzult Szemerey Tamás tulajdonában áll, a MAVA pedig testvéréé, Szemerey Zoltáné. Az 50 százalékos adókedvezmény miatt a Napi.hu számításai szerint a sörfőzde 1,62 milliárd forintnyi adó megfizetésétől szabadul meg, s egy csapásra nyereségessé válhat. A valódi kézműves söröket készítő társaságok kevésbé járnak jól a változtatással. „A jelenlegi változtatás nem oldja meg a gondjainkat. A kormány szándéka jó, de további lépések kellenek ahhoz, hogy ne menjenek csődbe a kis sörfőzdék” – mondta lapunknak a Kisüzemi Sörfőzdék Érdekképviseletének elnöke.
Gyenge Zsolt közölte, pályázati forrásokat szeretnének fejlesztésre, beruházásra, és a multinacionális sörgyártók visszaszorítására is szükségük lenne. „Ahhoz hogy bővülni tudjunk, technológiai fejlesztésekhez szeretnénk hasonló segítséget, mint amilyet korábban a borászok és a pálinkafőzők kaptak. A multik piackorlátozó szerződései ellen is fel kell lépni, amelyek a magyar és az uniós jogszabályokkal szembemennek, lehetetlenné teszik a kisüzemi főzdék termékeinek piacra jutását. Egy ilyen, komplex csomagnak lenne valódi haszna, ha ennyiben marad, akkor nem segít rajtunk semmi a hektoliter megemelése” – jelentette ki.
Gyenge Zsolt hozzátette, bízik benne, hogy ősszel már olyan döntést hoznak az illetékesek, ami fordulatot jelenthet a piacon. Az elnök – a Szemerey testvérekre utalva – hozzátette, ha az egész piac mellett egy magyar tulajdonú gyár pluszban jól jár a kormány intézkedéseivel, azzal nem lehet gond, a pécsi főzde pedig csak néhány százalékot hasít ki magának a magyar sörpiacból. Ezt a képet ugyanakkor árnyalja, hogy tavaly mindössze 57 ezer hektolitert gyártottak a kisüzemi sörfőzdék, azaz jelenleg nincs olyan valódi kézműves főzde Magyarországon, amely megközelítené a 200 ezres limitet.