Amikor az angol–francia Eastern Sugar Zrt. bezárta a kabai cukorgyárat és kivonult az országból, a dolgozóknak, a cukorrépa-termelőknek és a lakótelepen lakóknak kártalanítást ígértek, de ebből semmi sem lett – derül ki a Hír TV riportjából, melyben emlékeztetnek: a külföldi beruházók nagyjából húszmilliárd forintot nyerhettek a gyár bezárásán, a készenléti lakótelepen élő egykori munkások viszont egyre kilátástalanabb helyzetbe kerültek.
A rendszerváltás után négyszázezer forintért vettek egy panelt a készenléti lakótelepen a hajdúszoboszlói vállalati lakás helyett, de ahhoz protekció kellett.
„Tulajdonképpen itt lettünk megszívatva, hogy ugyanazon az áron vettük meg ezeket a lakásokat, mint Hajdúszoboszlón. Ez volt a nagy szívatás. A mai értékben levő szoboszlói lakásokat tizenmillió, míg itt hat-, max nyolcmillióért lehet eladni egy 68 nm-es lakást” – mondta el Gémesi Lajos, az egyik lakó.
A cukorgyáriak lakótelepe sokáig papíron sem létezett, később a lakók tudta nélkül a földhivatal bejegyezte őket Kaba hasonló nevű utcájába. A cukorgyár egykori tulajdonosának, az Eastern Sugar Zrt.-nek ugyanis még a kivonulása előtt kártalanítani kellett volna a lakókat, de abból csak egy kisebb panelfelújítás lett, az is állami pénzből.
Kaba polgármestere, Szegi Emma szerint azonban a lakóteleppel semmi baj sincs. Így sem útfelújítást, sem infrastruktúra-fejlesztést, sem szanálást nem terveznek.