A Pálinka Nemzeti Tanács becslése szerint az ország háromnegyede adóelkerüléssel főzi a házi pálinkát. A szakma szerint ugyanis életszerűtlen, hogy az adóhatóság adatai szerint a nyilvántartott lepárlókészülékeknek mindössze harmadát használták legalább egy liter pálinka előállítására a tulajdonosok.
A regisztrált, 23 662 darab otthoni pálinkafőző berendezésből ugyanis – papíron – 6918 berendezést használtak tavaly. Ez azt jelenti, hogy a magáncélra főzött pálinka után annak ellenére kerülik el az érintettek a kötelezettség megfizetését, hogy annak összege literenként mindössze hétszáz forint. Amennyiben legalább egy liter párlatot készít valaki, s utána befizeti az adót, már szerepel az adóhatósági nyilvántartásban. Az adóhatóság adatai szerint egyébként tavaly többen főztek pálinkát magáncélra, mint 2017-ben.
Birkás István, a Birkás Pálinka Kft. ügyvezetője a Magyar Nemzet megkeresésére kiemelte, az adatok nyugtalanítják a párlatkészítő szakmát. A magánfőzők adóelkerülése miatt nincs meg a megfelelő egyensúly, ugyanis hátrányba kerülnek a tisztességes adófizetők, ráadásul nem csak az egyébként jelképesnek mondható literenkénti kötelezettség alóli kibújás jellemző. A szakértő szerint az éves mennyiségi korlátnál sokan vélhetően jóval nagyobb mennyiséget is előállítanak. A tisztességtelen gyakorlatokat ráadásul szinte lehetetlen kiszűrni a megfelelő ellenőrzés hiánya miatt. Emellett sokan – szabálytalanul – nemcsak magáncélra főznek otthonukban, de párlatukat értékesítik is, azok minősége pedig sokszor nem megfelelő. Ugyanakkor a népegészségügyi termékadót annak ellenére kell csak a kereskedelmi célra főzött párlatoknál kifizetni, hogy az egészségre gyakorolt hatásuk semmivel sem rosszabb a magánfőzött párlatokénál – figyelmeztetett Birkás István.
A jelenlegi szabályozást 2016-ban vezette be a kormány az Európai Unió nyomására. A magáncélra vásárolt főzőberendezéseket a helyi önkormányzatnál regisztrálni kell. Ha az egyébként drága berendezést használják is, literenként hétszáz forintért papíralapú vagy elektronikus párlatadójegyet kell vásárolni, ezzel letudva a közteherfizetési kötelezettséget. Évente legfeljebb 86 liter, 50 fokos pálinkát főzhetünk otthon, tehát a teljes kötelezettség az állam felé nem lépheti át a 60 200 forintot.