Lakáspiac: Még nem látni az áremelkedés végét

Tízből hat ingatlanszakértő úgy véli, hogy a budapesti új lakások ára az idei év során is tíz százalék felett emelkedhet, a megyeszékhelyeken azonban a többség tíz százalék alatti áremelkedésre számít.

Magyar Nemzet
2019. 03. 28. 9:29
Rövid idő alatt elszálltak a négyzetméterárak a fővárosban Fotó: Bach Máté
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tízből hat ingatlanszakértő úgy véli, hogy a budapesti új lakások ára az idei év során is tíz százalék felett emelkedhet, a megyeszékhelyeken azonban a többség tíz százalék alatti áremelkedésre számít – derül ki a Lakás 2019 felméréséből. A Budapesti Lakáspiaci Riport negyedéves felmérései alapján a szakértők 2015 negyedik negyedévének árait vetették össze 2019 első negyedévének lakásáraival a budapesti újlakás-piacon. A fővárosban akkor átlagosan 500 ezer forint volt az új lakások négyzetméterára, ami az idei év elején elérte a 840 ezer forintot. Három és fél év alatt tehát közel hetvenszázalékos áremelkedés ment végbe.

– Bár elsőre azt gondolhatnánk, hogy a belvárosi új lakások ára emelkedett a legnagyobb mértékben, a felmérésből az látszik, hogy Budán, Pesten, a belvárosban és a pesti külső kerületekben egyaránt 68 és 72 százalék között volt az áremelkedés mértéke. Egyedül a fejlesztők körében legnépszerűbbnek számító XIII. kerület lóg ki a sorból, ebben a kerületben mindössze 44 százalékkal mentek feljebb az árak, ami leginkább annak volt köszönhető, hogy néhány Duna-parti fejlesztés miatt már 2015-ben is meglehetősen drágának számított. Az azóta eltelt időszakban viszont jelentősen megnőtt a beruházások száma a kerület olcsóbb városrészeiben, ami miatt kevésbé tűnik drasztikusnak az átlagos áremelkedés – mondta Futó Péter, a Lakás 2019 szakértője.

Rövid idő alatt elszálltak a négyzetméterárak a fővárosban
Fotó: Bach Máté

Az elmúlt három-négy év során bekövetkezett drágulás okait többek között az alapanyagárak emelkedése, a munkaerőköltségek növekedése, az erősödő befektetői kereslet, valamint a növekvő bérek magyarázzák. Szerepük van a drágulásban továbbá az alacsony hitelkamatoknak, a lassan bővülő újlakás-kínálatnak, és az állami támogatások bevezetésének is.

A mostani árak ugyan reálértéken is magasnak számítanak, de az egyre szigorúbb minőségi követelmények – például a következő években kötele­zően bevezetendő energetikai szabványok – és az áfa 27 százalékra történő visszaemelése miatt egyelőre nem látják a szakértők, hogy hol lehet az áremelkedés vége.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.