– A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (Mosz) a napokban közölte, hogy a május 20-án tartandó agrárkamarai választásokat egy antidemokratikus, tisztességtelen feltételekkel meghirdetett színjátéknak tartják. Mit gondol erről?
– Bár nagyon sajnálom, hogy a Mosz ismét ezzel az állásponttal jön elő, túl nagy meglepetést nem okoztak ezzel. Az előző kamarai választások után – amikor a szavazók kevesebb mint 12 százalékának támogatását sikerült megszerezniük, szemben a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) több mint 88 százalékával – és ezzel komoly vereséget szenvedtek el – a létező összes bírósági fórumon igyekeztek bebizonyítani, hogy a választás nem volt jogszerű. Nem jártak sikerrel, ugyanis mindenhol nekünk adtak igazat. A mostani megnyilvánulásukból pedig arra következtethetünk, hogy azóta sem változott a támogatottság. Azt ugyanakkor leszögezném, hogy ez egy nagyon szűk konfliktus, a Mosz néhány vezetőjéről szól, s nem a teljes tagságukról. Nekünk az a feladatunk, hogy őket is képviseljük.
– A legtöbb kritika az elmúlt években a kötelező kamarai tagság intézményét érte, nem titkolt módon a gazdasági társaságok háborodtak fel ezen a leginkább.
– Többször megkapjuk, hogy a gazdasági társaságok érdekeit nem vesszük figyelembe. Ugyanakkor ezeknek a cégeknek érdemes lesz megnézniük az ez évi adóbevallásukat. Az elmúlt időszakban egy olyan agráradózási jogszabálytervezetet tettünk le a kormány asztalára, amelyre egész Európában nincs példa. Ilyen adókedvezményt a Mosz nemhogy nem harcolt ki, de ki sem talált.
Nekik egy dolguk lett volna: az elveszített perek után felhívni a legitim módon győztes szervezet vezetőjét – nevezetesen Jakab Istvánt –, és gratulálni neki. Ezt nem tették meg. Egy választáson nemcsak győzni kell tudni, hanem veszíteni is.
– A választások éve lesz az idei: a májusi agrárkamarai voksolás előtt országgyűlési választást is tart az ország. Mit gondol a baloldal vidékpolitikájáról?
– Máig nem sikerült találkoznom a baloldal agrár-vidék programjával, s ez nem az én tájékozatlanságomat mutatja. Vázlatszerű javaslatokat, véleményeket látunk.
Itt van például rögtön a miniszterelnök-jelölt Márki-Zay Péter, aki Hódmezővásárhely polgármestereként a földadó bevezetésében látja a megoldást. Ez a klasszikus baloldali tempó: adóztassunk meg mindenkit, sarcoljuk meg a vidék meghatározó társadalmi rétegét, a gazdákat.
A másik ilyen eget rengető baloldali javaslat, hogy szüntessük meg a kötelező kamarai tagságot. Erről lehetne vitázni, csak azt is látni kell, hogy az előbb említett agráradózási jogszabályhoz hasonló eredményeket erős köztestület nélkül nagyon nehéz vagy lehetetlen lenne eléri. Azt remélem, hogy a kamarai választáson a választásra jogosultak kifejtik a véleményüket erről. Ezért mindenkit arra biztatok, hogy jöjjön el, és mondja el az álláspontját.
– Milyen programmal készül a Magosz, illetve szövetségesei az agrárkamarai választásokra?
– Alapvető célunk, hogy javítsuk a hatékonyságot, erősítsük a feldolgozást, és fontos feladatunk, hogy jó ár-érték arányban állítsunk elő magas hozzáadott értékű termékeket. Jól felfogott érdekünk az is, hogy az öntözés, a vízkormányzás területén végre átütő sikert érjünk el. Komoly feladatunk, hogy a folyamatok alakításában aktívan részt véve, a véleményünket állhatatosan hangoztatva próbáljunk élhető közös agrárpolitikát kiharcolni és a megvalósításában közreműködni. Az exportpozícióinkat is javítani szeretnénk, az önellátást pedig minden ágazat esetében szeretnénk biztosítani, ami nem könnyű feladat. Nyilvánvalóan egy ötéves ciklusban várnak ránk olyan kihívások is, amelyekre nem számítunk. Ugyanakkor ami alkalmassá tesz bennünket arra, hogy ezeknek a kihívásoknak megfeleljünk, az az, hogy együtt élünk a magyar vidékkel.
– Az új kamara létrehozása kapcsán az egyik legfontosabb cél az volt, hogy egy egységes tudásbázis jöjjön létre, hogy egységben tudjon mozogni a vidék minden szereplője. Sikerült ezt elérni?
– Az elmúlt években jól működő rendszert építettünk fel, amely arra a logikára támaszkodik, hogy a kamara nem kannibalizálni akarja azokat a szervezeteket, amelyek a győztes választást követően létrehozták a köztestületet, hanem az egységes kamarai szervezetben tovább erősíti az egyes ágazati tömörülések érdekérvényesítő képességét. Ezt támasztja alá az is, hogy az idén – ahogy öt évvel ezelőtt is – ismét 17 szervezet csatlakozott a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének közös listájához. Mindegyikükkel kiváló az együttműködésünk, közös sikerek vannak mögöttünk, és közös programokat dolgoztunk ki a jövőre nézve.