Nem sok az újdonság az idei népszámlálásban, a tematikája javarészt megegyezik a 2011. évi adatgyűjtésével, a kérdőív csupán két új kérdéskörrel bővült. Az egyik a digitális jártasságot térképezi fel, a digitális eszközök, az internet kínálta lehetőségek használatára kérdez rá. A másik újdonság az energiahatékonyságot érintő kérdés arról, hogy rendelkezik-e a lakás például légkondicionálóval. Arról, hogy pontosan hogyan zajlik a népszámlálás, ha kérdezőbiztosok keresik fel a lakosságot, Kovács Marcellel, a népszámlálás projektvezetőjével beszélgettünk.
A számlálóbiztosok a népszámlálás fontos szereplői. Minden olyan lakcímet felkeresnek október 20. és november 20. között, ahonnan nem érkezett kitöltött kérdőív a népszámlálás online szakaszában – mondja Kovács Marcell projektvezető.
– Ebben az időszakban az ő segítségükkel lehet kitölteni a kérdőíveket. A biztosok felteszik a kérdéseket a lakosságnak, és rögzítik a kapott válaszokat. Titoktartási nyilatkozat aláírásával vállalják, hogy azokat más személynek nem adják át, valamint hogy az elektronikus kérdőívekről vagy azok egyes részleteiről másolatot, fotót, feljegyzést nem készítenek, az adatszolgáltatóval folytatott beszélgetést semmilyen eszközzel nem rögzítik – emeli ki.
A KSH a települési, illetve a fővárosban a kerületi önkormányzatok jegyzőivel közösen, országosan közel 28 ezer számlálóbiztos toborzását kezdte meg nyáron.
– Nagykorú, 18. életévüket betöltő személyek jelentkezhettek – tudjuk meg Kovács Marcelltól.
– A számlálóbiztosok egy előzetes, online képzésen való részvételt, majd a gyakorlati felkészülési faladatok sikeres elvégzését követően kezdhették meg munkájukat. A számlálóbiztosok hétköznap és hétvégén is dolgoznak. Becsengetnek az érintett lakcímekre, és elmondják, miért jöttek. Ha alkalmas az időpont az interjúra, akkor felteszik a kérdéseket.
A népszámlálási kérdésekre bármelyik, a háztartásban élő, 18. életévét betöltött cselekvőképes személy válaszolhat. Ha nem tartózkodik otthon olyan személy, aki válaszolna vagy az időpont nem alkalmas a kérdőív kitöltésére, a számlálóbiztos otthagy egy értesítőt, megjelölve rajta a következő felkeresési kísérlet időpontját, valamint a telefonos elérhetőségét. Ezt a telefonszámot tárcsázva időpontot is egyeztethetünk a számlálóbiztossal, így legközelebb akkor megy ki az adott lakcímre, amikor az biztosan megfelel az ott élőknek – hívja fel a figyelmet a szakember.