Németország energiaválsággal küzd, talán az európai országok közül ott az egyik legnagyobb a baj. A szociáldemokrata–zöld–liberális kormánykoalíció zöld tagjai azonban ezzel mit sem törődve keményen sakkban tartják a koalíciós partnereiket, kikényszerítve ezzel azokat a döntéseket, amelyek a szakadék felé viszik Németországot – írta a V4NA nemzetközi hírügynökség. Robert Habeck zöldpárti gazdasági miniszter a kormányzaton több olyan intézkedést is áterőszakolt, amelynek következményeit a gazdaság, így az állampolgárok isszák meg. A tárcavezető ismertette a legújabb elképzelését is, amely – elmondása szerint – a klímavédelmet erősítené.
Habeck szerint a Rajna-vidék után a keleti országrészben is előre kell hozni a szénkitermelés megszüntetését.
Elképzelése szerint 2030-ig véglegesen, addig pedig fokozatosan zárnák be a bányákat a keleti térségekben. Reiner Haseloff szász-anhalti kereszténydemokrata miniszterelnök óva intett attól, hogy az energiatermelésből idő előtt kivezessék a szenet.
– Az elmúlt hetekben és hónapokban számos szövetségi állam villamosenergia-ellátásának stabilitását biztosítottuk, elsősorban azzal, hogy Brandenburgban, Szászországban és Szász-Anhaltban a széntüzelésű erőműveket üzemben tartottuk – mondta Haseloff a Die Welt című lapnak. A Kereszténydemokrata Unió (CDU) politikusa ebben a helyzetben katasztrofálisnak tartja az eredetileg 2038-ra tervezett határidő előrehozását. Szerinte minden alapterhelésre alkalmas energiatermelésnek a hálózatban kell maradnia, amíg nem látható a válság vége.