Szélerőműpark helyett szénbánya?

Egy német energetikai vállalat lebont egy szélerőműparkot, hogy lehetővé tegye egy szomszédos szénbánya bővítését. Bár maga a vállalat is elismerte, hogy a döntés rendkívül ellentmondásosnak tűnik, azt állítják, erre szükség van az energiaellátás biztosítása miatt. A szélerőműpark lebontása éles tiltakozást váltott ki a klímavédők körében.

V4NA
2022. 11. 02. 7:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az RWE német energetikai vállalat az ország energiaválságának kezelése céljából szélerőműveket bont le, hogy bővítse a szomszédos szénbányát. A Észak-Rajna–Vesztfália tartományi Lützerath kisváros közelében lévő szélerőműpark területét a Garzweiler külszíni bánya bővítésére használják majd. A vállalat elismerte, hogy bár a döntés rendkívül ellentmondásosnak tűnik, erre szükség van az energiaellátás biztosítása miatt.

„Tisztában vagyunk vele, hogy ez paradoxnak tűnik, de a dolgok jelenlegi állása szerint ez a helyzet” – fogalmazott Guido Steffen, az RWE szóvivője egy nyilatkozatban. „A szélerőműpark nyolc turbinája közül egyet már a leszereltek, további kettőt pedig várhatóan jövőre bontanak le. A fennmaradó öt turbinát 2023 végéig távolítják el” – mondta a szélerőműparkot építő és üzemeltető cég szóvivője.

A szélerőműpark lebontása – különösen egy szénbánya bővítése céljából – éles tiltakozást váltott ki a klímavédők körében, és Észak-Rajna–Vesztfália gazdasági és energiaügyi minisztériuma is többször kiállt a szélturbinák leszerelése ellen. „A jelenlegi helyzetben a megújuló energia felhasználásának minden lehetőségét ki kell meríteni, amennyire csak lehetséges, és a meglévő turbinákat a lehető leghosszabb ideig működtetni kell” – mondta a tárca szóvivője egy nyilatkozatban a Guardian szerint.

A szélparkban lévő turbinák azonban már több mint húsz évvel ezelőtt épültek, és jóval kisebb teljesítményűek, mint az újabb változatúak. A terület feletti rendelkezés kapcsán pedig márciusban úgy döntött a bíróság, hogy az az RWE energetikai vállalatot illeti meg. A szénbánya bővítése egybeesik azzal a tervvel, hogy az RWE három lignittüzelésű erőművi blokkját ideiglenesen visszavezessék a piacra, ezt a döntést a német kabinet jóváhagyta. A blokkok korábban készenléti állapotban voltak.

A három lignitüzemű blokk egyenként 300 megawatt kapacitású. Üzembe helyezésükkel hozzájárulnak az energiaválság idején az ellátás biztonságának erősítéséhez Németországban és a földgáz megtakarításához a villamosenergia-termelésben – közölte az RWE még szeptemberben. Eredetileg úgy tervezték, hogy a három érintett tartalékerőművi blokkot 2022. szeptember 30-án, illetve 2023. szeptember 30-án véglegesen leállítják.

Németország az energiaellátása biztosítása miatt döntött úgy, hogy az említett erőművek tovább működhetnek. Az elszálló energiaárak ráadásul az inflációt is táplálják. Emiatt a Német Ipari Szövetség (BDI) elnöke, Siegfried Russwurm már szeptemberben arra szólította fel a német szövetségi kormányt, hogy biztosítsa az olcsó energiát és növelje az áramellátást – erről korábban a V4NA is beszámolt. 

Mint Russwurm mondta, ennek érdekében minden rendelkezésre álló lehetőséget ki kell használni, ezzel az elnök az atomerőművek és a szénerőművek üzemben tartására utalt. Siegfried Russwurm szerint ez egyaránt érinti a kisebb energiaigényű vállalatokat és a nagyobb energiaigényű cégeket is, mert ha az energiaköltségek tovább növekednek, akkor a kevésbé energiafüggő cégek is komoly problémákkal nézhetnek szembe.

Borítókép: Kanalas kotrógép dolgozik a Garzweiler külszíni bánya területén, háttérben a Lützerath melletti szélkerekek (Fotó: Europress/AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.