– Oroszország újra annyi olajat exportál, mint az Európai Unió decemberi embargója előtt. Hogy hogyan lehetséges ez? – tette fel a kérdést közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője a magyarázatot is megadta.
Két hónapja, amikor az unió olajembargója és a G7-országok olajárplafonja hatályba lépett, a szankciópárti média az orosz olajszállítmányok drasztikus visszaesését jelezte előre. A várakozások egyfelől azon a feltételezésen alapultak, hogy az unió tiltásával Oroszország elveszíti legfontosabb piacát. Másfelől, az elemzők úgy kalkuláltak, hogy a nyugati vállalatok részvételének korlátozása a szállításokban megakadályozza majd az oroszokat, hogy Ázsiába irányítsák a kieső európai értékesítéseiket.
A januári adatok alapján azonban Oroszország – egy kisebb átmeneti visszaesést követően – újra annyit exportál, mint korábban.
– Úgy tűnik, hogy a szankciópártiak alábecsülték Ázsia energiaéhségét és túlbecsülték a nyugati vállalatok jelentőségét. A Covid miatti lezárások utáni gyorsuló kínai gazdaság és az energiahiánnyal küzdő India köszöni szépen, szívesen megveszi az olcsó orosz kőolajat. Különösen úgy, hogy az abból finomított üzemanyagokra – az Európai Unió februári, olajtermékekre vonatkozó embargója miatt – Európában is nagy igény mutatkozik – ismertette a szakértő.