Viszik a Baross-program hiteleit, mint a cukrot

A Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram keretében forgóeszközhitelből végül hatszázmilliárd forint, beruházási hitelből négyszázmilliárd forint kerülhet ki a hazai gazdaságba. Az EXIM Magyarország forgóeszköz és beruházási, valamint lízing konstrukciónak értékesítésében 21 hitelintézet és pénzügyi vállalkozás vesz részt. A hitelprogramra eddig összesen 2124 hitelkérelem érkezett az EXIM Magyarországhoz közvetlenül és partnerein keresztül.

Magyar Nemzet
2023. 04. 20. 12:44
null
20230215 Kaposvár A kaposvári Fusetech Kft-nél jelenleg mintegy 370-en dolgoznak, 14 nyugdíjast is alkalmaz az ipari vállalkozás. Fotó: Lang Róbert lr Somogyi Hírlap Fotó: Lang Róbert
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háború és szankciók okozta negatív gazdasági hatások ellensúlyozása, a recesszió kivédése és az egészséges hitelezés megőrzése érdekében a kormány elindította a Baross Gábor újraiparosítási hitelprogramot. A program forrásai a jelenlegi magas kamatkörnyezetben rendkívül kedvező, a futamidő végéig fix kamat mellett érhető el. Forinthitel esetén jellemzően legfeljebb hatszázalékos, euróhitel esetében pedig legfeljebb 3,5 százalékos szinten. 

A hitelprogramot bejelentése óta hatalmas érdeklődés övezi – jelentette közleményében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM). Az eredetileg meghatározott, hétszázmilliárdos keret gyakorlatilag egy hónap alatt kimerült.

 A kormány látva a vállalkozások beruházási igényét és hiteléhségét, szem előtt tartva a családok és a gazdaság védelmét, további háromszázmilliárd forint biztosításával ezermilliárd forintra emelte a rendelkezésre bocsátható források összegét. Így forgóeszközhitelből végül hatszázmilliárd forint, beruházási hitelből négyszázmilliárd forint kerülhet ki a hazai gazdaságba. 

A már szerződött hitelállomány alapján megállapítható, hogy 722 vállalat együttesen közel 504 milliárd forint kedvezményes kamatozású hitelre szerződött le, amiből eddig 108 milliárd forintot fizettek ki. 

A legnagyobb érdeklődés a forgóeszközhitelt övezi, 480,4 milliárd forintnyi hitelre már a szerződéskötés is megvalósult, míg a beruházási hitelcél esetén (beleértve a lízingrefinanszírozást is) összesen 23,4 milliárd forintnyi szerződéskötésre került sor. 

A szerződött ügyfelek arányát vizsgálva az tapasztalható, hogy 75 százalékukat a mikro-, kis- és középvállalkozások adják. Az átlagos hitelösszegek a szerződött ügyletek esetében a forgóeszközhitelnél 684,7 millió forintot, a beruházási hitelnél 491,3 millió forintot érnek el. A lízingügyletek esetében a hitelösszeg átlagosan 35,6 millió forint volt. 

A Baross Gábor újraiparosítási hitelprogram keretében leszerződött vállalatok több mint 82 százaléka a gazdaság három jól körülhatárolható szektorából érkezett: az ügyfelek 40,9 százaléka a feldolgozóiparban, 34,2 százalék a kereskedelem és a gépjárműjavítás területén, 7,1 százaléka pedig a mezőgazdaság, erdőgazdaság, halászat szektorban tevékenykedik. 

A szerződött hitelállomány 32,1 százaléka Közép-Magyarországi régióhoz, 17,7 százaléka az észak-alföldi régióhoz, 13,4 százaléka a dél-alföldi régióhoz köthető. A Közép-Dunántúlhoz a szerződött hitelállomány 13,3 százaléka, Nyugat-Dunántúlhoz 9,9 százaléka, Dél-Dunántúlhoz 7,9 százaléka, míg Észak-Magyarországhoz 5,7 százaléka köthető.

Borítókép: A hitelt igénylő vállalkozások 40,9 százaléka a feldolgozóiparban tevékenykedik (Fotó: Lang Róbert, Somogyi Hírlap)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.