A rendszeres fogyasztóvédelmi vizsgálatokat, teszteket végző, sok önkéntesből álló Tudatos Vásárlók Egyesületének (TVE) a megosztó rendszerek használatára vonatkozó eredményei különösen értékesek, mivel ez alkalommal külföldiek szemével kínál betekintést a szolgáltatás hazai színvonalába – írta a Világgazdaság.
A Mol Bubi, Magyarország negyedik és Budapest első közbringarendszere 2014-ben indult el. Az első rollermegosztó 2019-ben érkezett meg a Lime képviseletében. Nem sokkal később 2021-ben csatlakozott ehhez a rendszerhez a Bird és a Tier. Az elektromos rollerekkel kapcsolatban a rengeteg előny mellett jelenleg egy problematikus pontot fontos kiemelni, ez pedig a rájuk vonatkozó KRESZ-szabályok hiánya, mivel az elektromos roller jelenleg közlekedési eszközként nincs jogszabályi szinten definiálva.
Pontosabban a mikromobilitási eszközök definíciója sem egészen egyértelmű a szabályozó rendszerben, ugyanakkor a hírek szerint már dolgoznak az eszközök szabályzóba illesztésén.
A teszt során minden típusnál ugyanazokra a kérdésekre keresték a választ a járművek használói, és a válaszok függvényében adtak pontszámot a 11 kritériumra.
A TVE-pontszámok átlagából jött ki a tesztben elért végeredményt, tehát minden kritérium egyenlő súllyal került be az összpontszámba.
A Mol Bubi közbringarendszer árképzése egyszerű, percenként kell fizetni a használatért, az ár jelenleg 40 forint/perc, de minimum három percet, azaz 120 forintot ki kell fizetni. Az elektromos rollerek esetében pedig számolni kell egy alapdíjjal, azaz feloldási díjjal, ezután pedig a percdíjjal.
A Tier feloldási díja 295 forint, a percdíja 75 forint, az ötperces út ára 670, míg a húszpercesé 1795 forint. A Bird feloldási díja 295, a percdíja 65 forint, az ötperces útért 620, míg a húszpercesért 1595 forintot kell fizetni. A Whoost feloldási díja 150, percdíja 77 forint, egy ötperces útért 535, míg egy húszperces rollerozásért 1690 forintot kell leszurkolni. Végül, de nem utolsósorban a Lime feloldási díja 250 forint, a percdíja 68, az ötperces út ára 590, míg a húszpercesé 1610 forint.
A teszt során a TVE és a két amerikai egyetemista a legtöbb pontot, 93-at, a Tier elektromos rollernek adta. Előnyei között sorolták fel, hogy nagyszerű állapotban van, könnyen megtalálható. Van rajta kormányra szerelhető telefontartó és még környezetbarát is, mindezzel együtt a legélvezetesebb a használata. Hátránya ugyanakkor, hogy nincs biztosítási fedezet az ügyfelek számára.
A Mol Bubi előnye, hogy olcsóbb, mint a rollerek. Hátránya pedig kézenfekvő: nehezebb parkolni vele, mint a rollerrel, valamint nehezebb a kerékpározáshoz nem szokott embereknek használni. A Mol Bubi 80 pontjával az első helyen végzett a kerékpár-kategóriában, sőt harmadik lett az összesítésben, a Bird rollermegosztó jött be 85 ponttal a második helyre.