‒ A kormány elkötelezett a turisztikai kis- és közepes vállalkozások (kkv) erősítése mellett, hiszen a szektor kiemelt szerepet játszik a gazdasági növekedésben és a munkahelyteremtésben. Ezt a célt szolgálja az ezer fősnél kisebb lélekszámú települések italüzleteinek fejlesztésére igénybe vehető új konstrukció is, amelyre március 3-tól nyújthatják be igényüket a sörözők, borozók és presszók üzemeltetői. A program jelentőségét mutatja, hogy az ország számos különböző pontjáról már az első napon több tucat falusi kiskocsma üzemeltetője adta be igénylését. Az új pályázat a tavaly meghirdetett ágazati támogatási program folytatása, amely eredményeként eddig több mint 3300 pályázó nyert el támogatást országszerte ‒ ismertette a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.
A tavaly májusban indított, vidéki vendéglátó üzletek versenyképességének erősítését szolgáló ágazati támogatási programban hat üzlettípusban üzletenként egymillió forintos forrást igényelhettek a szolgáltatók. Segítségével jelentős mértékben fejleszthették technológiai lehetőségeiket, és modernizálhatták szolgáltatásaikat.
A kiírási kritériumok értelmében bármely, egész éves nyitva tartású vidéki vendéglátóhely üzemeltetője kaphatott fejlesztési forrást működési stabilitását célzó vagy energiamegtakarítást eredményező fejlesztéshez, eszközbeszerzéshez.
A sajtóban megjelent hangulatkeltő híresztelésekkel szemben minden pályázatot azonos bírálati elvek alapján értékelt a támogatáskezelő.
‒ Ennek megfelelően az igénylést minden olyan üzemeltető esetében pozitívan bíráltuk el, amely a kiírás kritériumainak és az elvárt szakmai, műszaki tartalomnak megfelelt. Emellett a támogatás további kiemelt célja volt az is, hogy egyszerűen, rövid átfutási idővel és minimális adminisztráció mellett juthassanak fejlesztési forrásokhoz a vidéki vendéglátó üzletek ‒ nyilatkozta Suhajda-Molnár Anikó, a támogatáskezelő társaság vezérigazgatója.
A benyújtott pályázatok közel 94 százalékát bírálták el eddig pozitívan, ezt jelenti a több mint 3300 nyertes. A beérkezett igénylések döntő többségét, több mint 2200-at eszközbeszerzésre nyújtották be. A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ rendszerén keresztül Pest, Győr-Moson-Sopron és Veszprém vármegyék szolgáltatói adták be a legtöbb pályázatot.
A kistelepülések italüzleteinek támogatására megjelentetett új konstrukciót is máris jelentős érdeklődés övezi. Már az első huszonnégy órában az ország számos pontjáról érkeztek támogatási igények a kis falvak kocsmáinak üzemeltetőitől.
Emellett jelentős számban keresték további információkért a folyamatosan elérhető ügyfélszolgálatot is. Az április 3-áig nyitva álló felhívás a Kisfaludyprogram.hu weboldalon érhető el.
A társaság jelezte: a gazdaság új fellendülésének egyik legfontosabb hajtóereje a turizmus. Az ágazat gazdasági jelentőségét jól mutatja, hogy nemzetgazdasági hozzájárulása több mint 12 százalék, valamint, hogy a központi költségvetés bevételeinek is több mint tíz százalékát a turizmushoz kapcsolódó fogyasztás és foglalkoztatás eredményezi.
‒ A hazai vendéglátó üzletek jelentős hányadát adják Magyarország turisztikai bevételeinek, így versenyképességük javítása alapvető jelentőségű az ágazat teljesítményének fokozása érdekében ‒ emelte ki a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. vezérigazgatója.