Madrid utcáin békésen zajlanak a hűvös áprilisi hétköznapok, az esős időben csak az elegáns pártrendezvényeken lobognak a zászlók. Három héttel a parlamenti választások előtt a pártok láthatóan minden témát megragadnak, hogy egy kis érzelmet csiholjanak ki a politikától megfáradt spanyolokból – és hogy maguk mellé állítsák a bizonytalan szavazókat. Így kerülhetett reflektorfénybe egy idős pár, Ángel Hernández és halálos beteg feleségének ügye. Ennek nyomán most az eutanázia kérdését is felvették a kampánytémák sorába.
– Nagyon beteg volt, és úgy döntött, véget vet az életének. Mivel nem tudott mozogni, adtam a kezem, segítettem neki – mondta a kamerák előtt könnyes szemmel a hetvenéves férfi a gyógyíthatatlan betegségben szenvedő párjáról. Hernándezt letartóztatták, és azóta riportokban szerepel, ügye pedig közéleti vitát váltott ki. Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök együttérzését fejezte ki, és azonnal jelezte, amennyiben győzelmet arat az április 28-i választásokon, legalizálja az eutanáziát.
A jobbközép Polgárok (Ciudadanos) párt vezetője, Albert Rivera elítélte, hogy a szocialisták politikai célra használják az ügyet, míg a többi jobboldali párt egyértelműen elutasította az eutanáziát. – Nem gondolom, hogy szükséges volna megkönnyíteni, hogy egy férj megölhesse a feleségét – fogalmazott tegnap Santiago Abascal, a szélsőjobboldalinak tartott Vox vezetője. A politikus egy tévéinterjúban kiemelte, „nem támogathatjuk ezt a kezdeményezést, hiszen nem áll szándékunkban lehetővé tenni bármely emberi lény életének kioltását”. – A Vox a gyengék, az idősek, a gyerekek és a betegek védelmét akarja képviselni – tette hozzá.

Fotó: EPA/Juan Carlos Hidalgo
Az eutanázia csak az egyik az ellentétes politikai oldalak között kibontakozó ideológiai témák sorában, a feminizmus, az abortusz vagy a család fogalmának kérdése után. Miközben a liberálisok főként a fiatalokat próbálják megnyerni, a jobboldal a tradíciók erősítése mellett foglalt állást. Pablo Casado, a konzervatív Néppárt miniszterelnökjelöltje a bikaviadalok tévéközvetítésének visszaállítását ígérte, tegnap pedig, a párt programjának bemutatóján Spanyolország egysége, az alkotmány megerősítése mellett tette le a voksát. Casado elítélte, hogy a baloldal hajlandónak mutatkozik szövetségre lépni a katalán függetlenségi erőkkel. Sánchez viszont a jobboldali pártokat okolja, amiért nem támogatják őt, így valóban kénytelen lehet a függetlenségi erőkkel szövetségre lépni.