Népszerű a jobboldali bécsi kormány

A bevándorlás továbbra is jelen van a közbeszédben, az FPÖ nem hagyja kihűlni ezt a témát – mondta lapunknak Molnár Tamás Levente.

2019. 04. 06. 11:12
KURZ, Sebastian; Strache, Heinz-Christian
Kurz kancellár egyben tartja a kormánykoalíciót Fotó: MTI/EPA/Chirstian Bruna
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem sokat változtak az erőviszonyok a bécsi politikában a másfél évvel ezelőtti osztrák parlamenti választások óta. A legfrissebb felmérések szerint a bevándorlásellenes jelszavakkal kampányoló, majd koalíciót alkotó jobboldali Osztrák Néppárt (ÖVP) és a radikális jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) továbbra is élvezi a lakosság bizalmát. A szavazatok 34, illetve 23 százalékát szereznék meg, ha most lennének a választások. Az egyetlen komolyan vehető ellenfél továbbra is a baloldali SPÖ, amely a választópolgárok 24 százalékának bizalmát élvezi.

Kurz kancellár egyben tartja a kormánykoalíciót
Fotó: MTI/EPA/Chirstian Bruna

– Ha azt vesszük figyelembe, hogy az ÖVP és az FPÖ alapvetően a menekültpolitika szigorításával kampányolt, azt mondhatjuk, teljesültek az ígéretek. Nem érkeznek már olyan nagy számban menedékkérők Ausztriába, Sebastian Kurz kancellár pedig szereti hangsúlyozni, hogy annak idején az ő külügyminisztersége idején sikerült lezárni a balkáni migrációs útvonalat – magyarázza a kormánykoalíció sikerének titkát Molnár Tamás Levente, a Külügyi és Külgazdasági Intézet kutatója. A bevándorlást valóban sikerült korlátozni: míg a migrációs válság csúcsán, 2015-ben több mint 68 ezer volt a benyújtott menedékkérelmek száma, ezt tavalyra 13 ezerre csökkentették.

– A bevándorlás továbbra is jelen van a közbeszédben, az FPÖ nem hagyja kihűlni ezt a témát – mondta lapunknak Molnár Tamás Levente, utalva arra, bevándorlók súlyos bűncselekményeket is elkövettek Ausztriában. A belügyminisztérium például január végén számolt be arról, hogy tizenhárom nap leforgása alatt öt nővel végeztek a gyilkosaik, akik egy kivételével mind bevándorlók voltak. A kormány igyekszik eltántorítani a migránsokat az országban való letelepedéstől, a menedékkérőknek juttatott szociális támogatásokat jelentősen csökkentették, s kötelezővé tették a német nyelv megtanulását. Nemrég pedig Herbert Kickl belügyminiszter azt javasolta, hogy a jövőben egységesen 1 euró 50 centes órabért (480 forint) kellene fizetni a menedékkérőknek, mert szerinte – menedékkérelmük elbírálása idején – helyenként túl magas órabért kapnak az általuk végzett, többnyire kisegítő jellegű munkáért.

– A másik fő ígéret az volt, hogy csökkentik a vállalatokra kirótt adókat és kiadásokat a szociális ellátórendszerben. Ez elsősorban a kelet-európai EU-államok, köztük Magyarország állampolgárait érintheti. Az Ausztriában munkát vállaló uniós polgárok külföldön élő gyermekei után ezentúl az ottani szociális szintnek megfelelő juttatásokat adnak. Ennek kapcsán kötelezettségszegési eljárást indított Bécs ellen az Európai Bizottság, emlékeztet Molnár Tamás Levente, hozzátéve, ezeknek az intézkedéseknek és terveknek Ausztriában és Németországban is nagy a belpolitikai támogatottságuk.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.