Patthelyzet Brüsszelben

Az 541 napig tartó 2010—2011-es belga kormányalakítás talán nem fog megismétlődni, ám mindenképpen elhúzódó tárgyalásokra lehet számítani Belgiumban, hiszen az elmúlt hetek eseményei alapján úgy tűnik, nem tudnak megegyezésre jutni a pártok.

2019. 06. 18. 12:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szokásos regionális különbségeken túl tovább nehezíti a belgiumi kormányalakítást, hogy a május végén – az európai parlamenti választásokkal párhuzamosan – megtartott szövetségi parlamenti voksolás során a holland nyelvű Flandriában a jobb-, a francia ajkú Vallóniában a baloldali pártok nyertek. Márpedig több párt koalíciójára lesz szükség a parlamenti többség megszerzéséhez. A választásokon a jobboldali, szeparatista Új Flamand Szövetség (N-VA) 25 mandátumra tett szert a 150 fős szövetségi parlamentben, a szélsőségesnek titulált nacionalista Flamand Érdek 18 képviselői helyhez jutott. Vallóniában a Szocialista Párt végzett az élen, amely a központi törvényhozásban húsz mandátumot kapott.

A szocialisták vezetője, Elio Di Rupo (képünkön) korábbi miniszterelnök a napokban kizártnak nevezte, hogy együttműködjön az Új Flamand Szövetséggel, amely az előző kormányválságot és előre hozott választásokat idézett elő.

Fotó: Reuters

A jobboldali párt tavaly decemberben azért lépett ki a négypárti koalícióból, mert Charles Michel liberális kormányfővel szemben nem volt hajlandó hozzájárulását adni az ENSZ – Magyarország által is elutasított – migrációs csomagjának az aláírásához. Az N-VA ráadásul hatásköröket akar elvonni a központi hatalomtól a régiók, azaz Flandria és Vallónia javára.

– Mindent meg kell tennünk, hogy ne az N-VA-val kelljen kormányoznunk, hanem a másik négy flandriai párttal, amelyek Flandria lakosságának mintegy ötven százalékát képviselik – közölte Elio Di Rupo. Hasonló nyilatkozatot tettek a 13 mandátumot szerző Ecolo nevű vallon zöldpárt társelnökei is.

– Hangosan és erőteljesen megismételjük: annyira eltökélten ellenezzük a nacionalisták nézeteit, hogy a szövetségi koalíciót elképzelhetetlennek tartjuk velük – írta közleményében Zakia Khattabi és Jean-Marc Nollet.

Flandria jobbra, Vallónia balra tolódása valóban megnehezíti a kormányalakítást. A szocialisták, a liberálisok és a zöldek ugyan csekély többséggel képesek lennének koalícióra lépni egymással Brüsszelben, ám egy ilyen koalícióban kicsi lenne a flamand képviselők aránya.

Márpedig a régiók közötti egyenjogúság szent és sérthetetlen – magyarázta a Deutschlandfunk német közrádiónak Dave Sinardet brüsszeli politológus.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.