Távol volt a tegnapi szavazáson az abszolút többségtől Pedro Sánchez ügyvezető spanyol kormányfő – ez 176 képviselő támogatását jelentette volna a 350 fős parlamentben. Sánchez mindössze 124 igen szavazatot kapott, miközben 170 képviselő elutasította. A szavazást követően azonnal bejelentették, csütörtökön délután tartják a kormányalakításról szóló voksolás második fordulóját, amelyen már elegendő az egyszerű többség is, vagyis az, hogy az igenek száma felülmúlja a nemeket. „A választási lehetőségek: igen, nem és tartózkodás”, írta a Las Provincias valenciai lap, felhívva a figyelmet, hogy a tartózkodások ez esetben kulcsfontosságúak lehetnek. Sánchez korábban arra kérte az ellenzéket, ez utóbbi formában támogassa a kormányalakítást.
Bár hosszú tárgyalások árán sem sikerült megegyezniük a szocialistáknak a korábban őket támogató Képesek vagyunk rá szövetséggel (Unidos Podemos), a szélsőbaloldali párt végül a tartózkodás mellett döntött. Kiemelték: „Ez gesztus, hogy megkönnyítsék a folytatódó tárgyalásokat.”
Az ellentét alapja egyébként az, hogy a Podemos koalíciós partner kíván lenni, míg Sánchez csak egy-egy miniszteri posztot szánna a pártnak. Amennyiben sikerült megegyezniük, a két párt 166 igen szavazatot gyűjthet össze. Noha ez is kevés önmagában, amennyiben az ellenzéki képviselők egy része tartózkodik, Sáncheznek megvan az esélye arra, hogy kormányt alakítson. Más kérdés ugyanakkor, hogy egy ilyen kormányban lesz-e köszönet. A szocialista politikus idén tavasszal azért volt kénytelen előrehozott választást kiírni, mert kisebbségben irányított, és még a költségvetési törvényt sem sikerült elfogadtatnia.
Sánchez egyébként a héten kezdődött parlamenti vitában többek között ígéretet tett a minimálbér emelésére, az eutanázia legalizálására és az oktatás költségvetésének bővítésére is. Emellett sokan támadták azért, amiért nem ejtett szót Katalónia kérdéséről. Nem véletlenül kerülte a forró kását, vagyis a katalán függetlenség kérdését. Egy évvel ezelőtt éppen a szeparatista, kisebb parlamenti pártok támogatásával tudott kormányt alakítani, ám a szövetség nem hozta meg gyümölcsét, mindkét fél elégedetlenül távozott a későbbi tárgyalássorozatból.