– Első találkozásom Amazóniával nekem is a mostanihoz hasonló, száraz időszakban történt, amikor a földégetések zajlanak. Száraz, fekete, üszkös földeket láttam mindenfelé – mondta lapunknak Hajdu Zsanett gyógynövénykutató biológus. – Ez egy alapvető földművelési módszer Amazóniában, az indián törzsek is ezt alkalmazzák – állítja a szakértő, aki több évet élt Bolívia őslakosai között, és 2005-ben egy olyan projektben is részt vett, amely a trópusi erdők erdőtüzekkel szembeni érzékenységét vizsgálta.
– Minden évben július és szeptember között tűzzel tisztítják meg a földeket a bozóttól vagy a gyomoktól, a keletkező hamu bizonyos kultivált növényfajok növekedésének is kedvez – magyarázza a földművelés gyakorlatát Hajdu Zsanett. Kiemelte: kisebb területekről van szó, amelyek eltartanak egy-egy családot. Mivel Amazónia szívébe nehezen ér el a törvény keze, a tisztítások szabályozatlanul történnek. Az erdőtüzeket főként az okozza, hogy a felégetések a száraz évszakban történnek, s egy különösen száraz évben, mint az idei, a tűz könnyen elszabadul. Ilyenkor a városok felett is fehér felhőket látni, és fekete pernye hull az égből, számolt be tapasztalatairól a kutató. A tűz terjedéséhez az évről évre egyre intenzívebb erdészeti fakitermelés is hozzájárul, mert a gallyakat általában a helyszínen hagyják.

Fotó: MTI/AP/Eraldo Peres
Brazília hivatalos adatai szerint idén 80 százalékkal több tüzet regisztráltak, mint tavaly, ami több magyarországnyi erdő leégését jelenti. – A Föld északi része is szárazabb az átlagosnál az idén, ezért éghet a szibériai tajga is. Elképzelhető, hogy ha a szokásos mennyiségű eső esett volna, nem történik hasonló – magyarázza Hajdu Zsanett, miért válhattak idén vezető hírré az erdőtüzek. Kiemelte azt is, hogy bár Amazónia méltó a „Föld tüdeje” elnevezésre, a legtöbb oxigént valójában a tengeri algák állítják elő. – Ezek felelősek az oxigéntermelés feléért. Az Amazonas-medence mellett egy másik jelentős erdős terület a hasonló méretű, bár kevesebb oxigént termelő szibériai tajga – mondta, hozzátéve: az oxigéntermelés kiszámolása ennél jóval összetettebb kérdés.