Következő mérkőzések
Ukrajna
18:002024. június 26.
Belgium
Szlovákia
18:002024. június 26.
Románia

Ismét kamatcsökkentést szorgalmazott az amerikai elnök

Egy teljes százalékpontos kamatcsökkentésre ösztökélte az amerikai jegybank szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszert (Federal Reserve/Fed) Donald Trump amerikai elnök, aki szerint a Fed monetáris politikája „gúzsba köti” a nemzetgazdaságot.

Forrás: MTI2019. 08. 09. 22:34
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Trump elnök pénteken a Fehér Házban újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy egy erős dollár kárt okoz az amerikai gyáriparnak, és a Federal Reserve-nek csökkentenie kell a kamatot. Az egy százalékpont említésén kívül arról nem beszélt, hogy mit vár el a Fedtől, miként hajtson végre egy ilyen drasztikus csökkentést.

Trump elnök két napja azt fejtegette, hogy nagyobb mértékben és gyorsabban kell kamatot csökkenteni az ország versenyképességének növelése végett. A Twitteren szerdán közzétett üzenetében úgy fogalmazott, a Federal Reserve „túl büszke elismerni, hogy hibázott” a monetáris politikai túl gyors és túl erős mértékű szigorításával.

A Fed nyíltpiaci bizottsága július végi ülésén több mint 11 éve először lefelé vitte az alapkamatot, a várakozásokkal összhangban 25 bázisponttal 2,00-2,25 százalékra csökkentette az irányadó dollárkamatsávot.

A piacok jelenleg arra számítanak, hogy a nyíltpiaci bizottság három fordulóban 0,75 százalékponttal viszi lejjebb a szövetségi pénz kamatlábát januárra.

Egy egyszeri 1 százalékpontos kamatvágás drámai lépés lenne, olyan, amelyet súlyos gazdasági sokk esetén szoktak bevetni, és éppen ellentettje a 25 bázispontos kamatemeléseknek, amelyek a Fed korábban, az elmúlt néhány évben alkalmazott az irányadó kamatláb finomhangolásában.

A Fed 2015 decemberében fogott hozzá az irányadó kamat emeléséhez, és idén júliusig kilenc alkalommal hajtott végre 25 bázispontos emelést, ebből tavaly négyet. A szigorító ciklus beindítása előtt a Fed hét éven keresztül tartotta zéró közeli szinten az irányadó kamatot a gazdasági növekedés ösztönzése és az inflációs nyomás gerjesztése végett.

Jerome Powell Fed-elnök július végén még úgy fogalmazott, hogy „egy ciklus közepén történő kiigazításnak” tekintendőek a monetáris politikát lazító döntések, jelezve, hogy nem egy agresszív lazítási ciklus kezdetét jelenti a több mint 11 éve először végrehajtott kamatvágás. Ugyanakkor azt is közölte, ha az amerikai gazdaság növekedését fenyegető kockázatok valóssá válnak, akkor a Fed kész minden eszközzel beavatkozni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.