– Miről szólnak a Hongkongban zajló tüntetések?
Itt van Trump újabb meglepő kinevezése
A világhírű producer feladata a kreatív szemléletére és üzleti kapcsolataira épül.
– Miről szólnak a Hongkongban zajló tüntetések?
– Mozgalmunk három legfontosabb követelése a kiadatási törvény visszavonása, a rendőri brutalitás kivizsgálása és az, hogy tartsanak szabad választásokat. Beszédesnek tartom, hogy a múlt vasárnapi demonstrációhoz 1,7 millióan csatlakoztak a fegyveres fenyegetettség, a kínai határon történő csapatmozgások ellenére. Most a következő nagy akciónkat szervezzük, amire szombaton kerül sor. Legalább félmillió tüntetőre számítunk. Szeptemberben iskolai bojkottra és általános sztrájkra készülünk.
– Meglep, hogy többes szám első személyben beszél. Azt jelenti-e ez, hogy a mostani civil mozgalmaknak is aktív tagja?
– Természetesen az vagyok.
– Pedig beszéltem tüntetőkkel, és az ő köreikben nem túl népszerűek a 2014-es tüntetések, az esernyős mozgalom vezéralakjai. Azt mondták: önök túlléptek az aktivista szerepén, és profi politikusokká váltak. Ezért nem tudnak hitelesen támogatni egy civil mozgalmat, állítják.
– Csakhogy nekem nincs politikai tisztségem, nem vagyok a Törvényhozó Tanács képviselője. Pártunk, a Demosisto főtitkári tisztsége az egyetlen pozíció, amit betöltök.
– Milyen személyes ambíciói vannak a mozgalomban?
– Nehéz személyes ambíciókról beszélni, amikor Hongkong a vérontás küszöbén áll. Ezen a ponton nem lehet megjósolni, mi fog történni, úgy pedig tervezni sem lehet. De remélem, és ezen is dolgozunk, hogy a város békés és élhető marad, ahol mindenki el tudja érni a céljait.
– Ön 22 évesen még mindig nagyon fiatal, mégis, a mostani mozgalomban már a nagy öregek közé tartozik. Hogyan látja az új generációt?
– Bátrabbak és elszántabbak nálam. Én is a frontvonalon állok, a rendőrségi lövedékeknek kitéve, de az új nemzedéket 13-14 éves gyerekek alkotják, akik nem félnek. Remélem, hogy a bátorságuk felhívja a világ figyelmét a hongkongi tüntetésekre.
– Nem gondolja, hogy 13-14 éves gyerekeknek egyáltalán nem kellene bármilyen politikai mozgalomban részt venniük?
– Ők jelentik a városunk jövőjét. Mondják meg ők, mi történjen.
– Milyen különbséget lát a 2014-es esernyős mozgalom és a mostani tüntetések között?
– Az esernyős mozgalmat körülbelül 200 ezer ember támogatta, a mostanit kétmillió fő. A tüntetésekkel szembeni fellépés is sokkal erőszakosabb. A rendőrség emberi életet veszélyeztető fegyvereket használ, sokkal több esetben vetnek be könnygázt és gumilövedéket. Szándékosan közvetlenül az emberekre adnak le lövéseket, már két tüntető vesztette el egyik szemére a látását, miután a rendőrök fejre céloztak.
– A tüntetők fellépése is megváltozott 2014 óta. Kialakult egy radikális tábor, amely erőszakot visz a mozgalomba.
– Mindig a rendőri fellépés miatt váltak erőszakossá a tüntetések. Erre a múlt vasárnapi demonstráció a legjobb példa. Rengetegen voltak az utcán, a rendőrség mégsem lépett közbe. Ezért nem is került sor semmilyen atrocitásra.
– Gondolja, hogy kizárólag békés vonulásokkal el tudják érni céljaikat?
– A legjobb befejezésben reménykedem, de a legrosszabbra készülök fel. Úgy gondolom, hogy igen, a békés tüntetések célravezetőek lehetnek. Sok múlik azon, mi fog történni a következő hetekben, hónapokban. A tüntetések legalább október 1-ig, a Kínai Népköztársaság megalakulásának ünnepéig biztosan folytatódni fognak. Ez idő alatt kiderül majd, hová vezetnek.
– A tüntetések körüli egyik legnagyobb vita, hogy a mozgalom a békés vagy a radikális utat választja. Több tüntetőt is kérdeztem már: ki dönt ezekben az ügyekben?
– Kisebb csoportokban zajló, online viták során születnek meg döntések. Ahogyan a Wikipédiának sincs egyetlen vezetője, ugyanúgy a mozgalomnak sincs. Egy közös cél iránt elkötelezett emberek dolgoznak együtt, ami megkönnyíti a döntéshozatalt.
– Mire számít, mi lesz az események végső kimenetele?
– Ez nagyban a pekingi kormány reakciójától függ. Ezért az is lehet, hogy a hongkongi helyzet a vérontás irányába halad, minden nagyon bizonytalan.
– A kínai néphadsereg bevonulásáról beszélünk? Mi a tervük arra, ha Peking tényleg mozgósítani kezd?
– Ez a nemzetközi közösség felelőssége. A tüntetések fegyveres leverését ugyanolyan nehéz elképzelni, mint azt, hogy a New York-i Wall Streetet tankok és katonák lepik el. Ezért úgy gondolom, sokaknak érdekükben áll, hogy megelőzzenek egy ilyen lépést Ázsia pénzügyi központja, Hongkong ellen. A kérdés tehát túlmutat azon, hogy Hongkong demokrácia-e vagy sem. A felmérhetetlen pénzügyi kockázat tükrében a világ vezetőire bízom a döntést, engedik-e, hogy a helyzet eddig fajuljon.
– De mit szól mindehhez a kínai kormány? Vajon mennyire veszik számításba a helyzet drasztikus rendezésével járó pénzügyi kockázatot?
– Tisztában vannak a következményekkel. Ennek ellenére továbbra is ezzel fenyegetik a hongkongi népet és az egész világot.
– A vasárnapi tüntetésen 1,7 millióan voltak jelen, ami valóban hatalmas tömeg. De mi a helyzet azzal a több mint ötmillió lakossal, akik viszont otthon maradtak? Nem kellene figyelembe venniük a csendes többség akaratát?
– Egy friss felmérés szerint a hongkongiak 80 százaléka támogatja, hogy a kormány független bizottsággal vizsgáltassa ki a rendőri túlkapásokat. Vagyis tíz polgárból nyolc valószínűleg a mi oldalunkon áll. Nem egyszerű megoldani, hogy még több embert vigyünk az utcára, de úgy gondolom, így is nagy a mozgalom támogatottsága. Képzeljük el azt a tömeget, ha mondjuk Londonban a lakosság 25 százaléka az utcára vonulna.
– Igen, de ahogyan ön is mondta: valójában a rendőrségi brutalitások kivizsgálását támogatja Hongkong többsége. Mi a helyzet a többi céllal, amivel a többség ezek szerint nem tud azonosulni?
– A szabad választások jelentik az egyetlen kiutat a mostani helyzetből. Ezt a hongkongiak is tudják, ezért harcolnak érte már harminc éve, amióta az „egy ország, két rendszer” elve életbe lépett. Azóta nem került sor teljesen szabad választásokra Hongkongban.
– Az átadási szerződésben foglalt 2047-es év azonban egyre közeleg: Hongkong mostani, autonóm státusza akkor lejár. Hogyan képzeli el Hongkongot, a várost abban az évben?
– Ez nagyrészt azon múlik, mi történik a következő harminc napban. A minimális cél az „egy ország, két rendszer” státusának megtartása 2047 utánra is.
– És a többi cél? Mi a helyzet például a szabad választások biztosításával?
– Ahhoz előbb az autonómia megtartása szükséges, ezért ennek biztosítása a legfontosabb cél.
– De ha jól értelmezem a helyzetet, a pekingi kormány egy legitim dokumentumot tart a kezében, amivel lesöpörhetik majd az önök érveit. Hogyan akarják elérni, hogy meggondolják magukat?
– Azt, hogy meggondolják magukat? Sehogy. De rákényszeríthetjük őket arra, hogy tiszteljék a törvényeinket.
– Hogyan? Milyen eszközökkel akarják ezt elérni Pekingnél?
– Be kell vetni az összes rendelkezésünkre álló eszközt. Függetlenül attól, hogy azok békések vagy radikálisak, illetve hogy online vagy offline használjuk őket. Nehéz most megjósolni, merre haladnak az események, mi lesz a végkimenetel. Az biztos, hogy sorsfordítóak lehetnek a hongkongi kormánynak a mostani eseményekre adott válaszai.
– Mire a kínai válasz az, hogy a tüntetők máris militarizálódtak, katonai felszereléseket és fegyvereket találnak náluk…
– A tüntetőkre messze nem igazak ezek a vádak. Nem beszélhetünk arról, hogy a mozgalom militarizálódott volna.
– Az egyik kínai érv az a mozgalmuk ellen, hogy azt idegen hatalmak támogatják.
– Hongkong világváros. Teljesen természetes, hogy más nemzetközi szereplők is érdekeltek, és nem akarják, hogy tankok lepjék el az utcákat.
– Mi a helyzet a konkrétabb vádakkal? Kína azt is felrója, hogy…
– …hogy CIA-ügynök vagyok, aki az amerikai haditengerészettől kapott kiképzést. Szerintem ezt még Hszi Csin-ping (Xi Jinping) elnök sem hiszi el.
– Tehát a vádak nem igazak? Kapnak-e közvetlen támogatást az amerikai kormánytól?
– Nem.
– És a multinacionális vállalatoktól? Azért kérdezem, mert a napokban például a Facebook és a Twitter is törölt olyan felhasználói fiókokat, amelyek mögött a kínai kormányt sejtették.
– Ne feledjük, hogy a Facebook évek óta azon dolgozik, hogy beengedjék a kínai piacra. Szerintem a lépésben ennek is szerepe volt. Korábban a Hongkongi Általános Kereskedelmi Kamara is levélben sürgette a kormányt, hogy vonja vissza a kiadatási törvényt; a szervezetben a hongkongi nagytőkések foglalnak helyet. Ez szerintem ugyanannak a jelenségnek része, hogy fiatalok és idősebbek, szegények és milliárdosok is egyetértenek abban: Hongkong szabadságának megőrzése nem lehet kérdéses.
– A kínai média látszólag kiváló munkát végez, a népi Kína közvéleménye egyre hevesebben ellenzi a hongkongiak mozgalmát. Nem félnek attól, hogy a propagandaháború végül odáig fajul, hogy a közvélemény nyomására fordul vérengzésbe a konfliktus?
– Valóban, próbálják ideológiai síkra terelni a kérdést. Nem meglepő, hogy ezt a technikát használják. Ez azonban nem tántorít el minket attól, hogy folytassuk a küzdelmünket. Meglátjuk, közben merre indul el a nemzetközi közvélemény. Ez ugyanis Hszi elnökre is nyomást helyezhet.
– Ön kínainak vagy hongkonginak vallja magát?
– A kínai etnikumhoz tartozó hongkonginak. Természetesen nem vallom magam kínai állampolgárnak – valószínűleg be sem léphetnék Kínába, legfeljebb úgy, ha elrabolnának és börtönbe zárnának.
– Azért feszegetem ezt a kérdést, mert sok kínai azért nem szimpatizál a mozgalmukkal, mert úgy érzi, a hongkongiak lenézik őket. Egyetért ezzel?
– Nézze, én büszke vagyok arra, hogy hongkongi vagyok. Ez egy energikus és szenvedélyes város, nem csak a gazdaságról, a pénzről szól az életünk. Nem csak egy pénzügyi világváros vagyunk. Mi hiszünk a demokráciában.
– Nem törekednek mégis a kínaiak puhítására?
– A kínaiakat külön rájuk szabott szórólapokkal, más tájékoztatási eszközökkel próbáljuk megszólítani. Ezeken egyszerűsített kínai írásjegyeket használunk, és kizárólag mandarin nyelven készülnek, hogy hatékonyabban eljusson hozzájuk az üzenet.
– Sikeres-e a népi Kínát célzó propagandájuk?
– Úgy gondolom, a mostani mozgalommal több kínai szimpatizál, mint a 2014-es esernyős mozgalommal.
– Nagyon profik az anyagaik. Ha a szárazföldi Kína kommunikációs eszközei mellé tesszük őket, látványosak, olyanok, mintha hollywoodi stúdiókban készültek volna.
– Használjuk az emberek tudását, képességeit. Sokan támogatják a mozgalmat, akik olyan helyen dolgoznak, ahol ezek az anyagok előállíthatók. Általában is nagyon hatékony, jó problémamegoldók, jó szervezők hírében állunk.
Kilenc év mozgalmi múlt
A gyorsvasútépítéssel szembeni 2010-es tüntetés volt az első megmozdulás, amelyen Joshua Wong már 14 esztendősen részt vett. Az immár kilencéves mozgalmártapasztalattal rendelkező fiatalember 1996-ban, a Hongkong feletti brit uralom utolsó teljes esztendejében, evangélikus családban látta meg a napvilágot a világvárosban. Nemzetközi hírnevét a 2014-es megmozdulások során, azon belül is az esernyős mozgalom kulcsfigurájaként betöltött szerepe alapozta meg. A Time és a Fortune amerikai magazin is a világpolitika legfontosabb alakítói közé sorolta, 2018-ban pedig vezető amerikai politikusok, köztük Marco Rubio republikánus szenátor és elnökjelölt-aspiráns Nobel-békedíjra jelölték. Joshua Wong a Demosisto demokráciapárti szervezet főtitkára, korábban politikai okokból Thaiföldön és Hongkongban is börtönbe vetették.
A világhírű producer feladata a kreatív szemléletére és üzleti kapcsolataira épül.
A kisfiú édesanyjának szívszorító bejegyzését több százezren osztották meg.
Több épületet is megrongált a lezuhant repülő.
Az új, hárompárti koalíció része lesz a Romániai Magyar Demokrata Szövetség is.
Hagyd abba ezt az ostobaságot! - Lehetséges utóda megszégyenítette Pressmant
Az egekig magasztalja Szoboszlai és Kerkez teljesítményét a brit média
„Édes kis Manócska!” – Liptai Claudia megmutatta ritkán látott kisfiát, Marcit
Robert Fico a moszkvai látogatásáról: Ez üzenet Zelenszkijnek
Dárdai Bence máris kenterbe veri Szoboszlait, főhet Marco Rossi feje
Újabb részlet: a magdeburgi merénylő a támadás előtt bekattant a bíróságon – megfenyegette a bírót
Pressman nem teszi zsebre, amit a lehetséges utódjától kapott
Szoboszlai gólt szerzett a Tottenham ellen – videó
Az Eb-bronzérmes kézilabda-válogatott sikerkapitánya elmondta, miért utasítja vissza a lehetőségeket
Lezuhant egy utasszállító repülő, sokan meghaltak + videó
Itt van a britek háborús bejelentése
Igazán emlékezetesre sikeredett Kerkez Milos 50. mérkőzése a Bournemouth színeiben
A világhírű producer feladata a kreatív szemléletére és üzleti kapcsolataira épül.
A kisfiú édesanyjának szívszorító bejegyzését több százezren osztották meg.
Több épületet is megrongált a lezuhant repülő.
Az új, hárompárti koalíció része lesz a Romániai Magyar Demokrata Szövetség is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.