Mindkét esélyes jelölt magának követeli a győzelmet az afganisztáni elnökválasztáson

Ha egyetlen jelölt sem szerzi meg a szavazatok több mint 50 százalékát, második fordulót tartanak.

Forrás: MTI2019. 09. 30. 22:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Asraf Gani leköszönő afgán elnök és miniszterelnöke, Abdulla Abdulla is magának követelte a győzelmet a szombaton tartott afganisztáni elnökválasztáson.

Az afganisztáni Független Választási Bizottság (IEC) hétfőn folytatta a szavazatok összeszámlálását. Ha egyetlen jelölt sem szerzi meg a szavazatok több mint 50 százalékát, második fordulót tartanak.

„Mi kaptunk több szavazatot a választáson, így nem lesz második forduló” – jelentette ki hétfői kabuli sajtótájékoztatóján Abdulla Abdulla.

Gáni alelnökjelöltje, Amrulla Száleh vasárnap kijelentette, hogy Gáni nyerte meg az első fordulót, de bizonyítékot nem szolgáltatott.

„Azt az információt kaptuk, hogy az emberek 60-70 százaléka ránk szavazott” – mondta Száleh a VOA hírportálnak.

A 2014-es választáson is Gáni és Abdulla volt a két fő esélyes, a voksolás után hónapokig csalással vádolták egymást. Végül az Egyesült Államok lépett közbe, hatalommegosztást javasolva a vita megoldására: Gáni lett az államfő, Abdulla pedig elfogadta a kormányfői posztot.

Abdulla a 2009. választások során is hónapokig vitázott, amikor megkérdőjelezte Hamid Karzai elnökségét.

Habib Rahman Nang, a választási bizottság elnöke hétfőn azonnal reagált az Abdulla által mondottakra, és sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy senki sem nyilváníthatja magát győztesnek a szavazatok összeszámlálása előtt.

A nem végleges eredményt október 19-ére ígérik, a végeredményt pedig november 7-re.

Abdulla hétfőn közölte, hogy csak azokat a szavazatokat fogadja el, amelyeket biometrikus azonosítókkal adtak le. Az ujjlenyomatot szkennelő gépekkel támadt problémák miatt a választási bizottság úgy döntött, hogy ujjlenyomat nélkül is lehet szavazni.

Az Afganisztánban csapatokat állomásoztató államok egy újabb destabilizáló hatású választási vitától tartanak.

Petr Stepanek, Csehország kabuli nagykövete, akinek az országa 350 katonát állomásoztat az afgán kormányt támogató amerikai vezetésű NATO-erőkben, egy interjúban kijelentette, hogy nem szerencsés a választási győzelem követelése, mielőtt a választási bizottság összeszámolta volna a szavazatokat.

A győztesnek erősebb pozíciója lesz a tálibokkal a 18 éve folytatott háború befejezése érdekében folytatott tárgyalásokon.

A szigorú biztonsági intézkedések mellett folytatott voksolást csak elszórtan zavarta meg a tálibok néhány kisebb merénylete. A mintegy 9,6 millió szavazásra jogosult közül a legfrissebb adatok szerint 2,2 millió ember adta le a voksát – közölte vasárnap a bizottság.

Az urnák Kabulba szállítása nem veszélytelen feladat. Vasárnap óta a tálibok a választási bizottságot 13 tagját rabolták el, tizenegy társukat pedig megsebesítették a voksolás napján – közölte Abdul Aziz Ibrahimi, a választási bizottság szóvivője.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.