Érdektelenségbe fulladt a magyar vita

Csekély érdeklődés mellett zajlott csütörtökön a magyar jogállamisági eljárásról szóló vita az Európai Parlament belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottságában (LIBE). – Magyarországnak nem a jogállamisággal, hanem annak politikai fegyverként való felhasználásával van problémája – összegezte az ülésen a hazai álláspontot Hidvéghi Balázs fideszes képviselő.

2019. 11. 22. 10:54
A LIBE bizottságban újra a budapesti kormány intézkedéseivel foglalkoztak Fotó: Vincent VAN DOORNICK Forrás: EP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió Tanácsában december 10-én tartják a második meghallgatást a Magyarországgal szembeni jogállamisági eljárásban – jelentette be csütörtökön az Európai Parlament (EP) LIBE bizottságának ülésén a tanács soros elnökségét betöltő Finnország képviselője, aki az első, szeptember 16-án tartott meghallgatás eredményeit is összegezte. A LIBE bizottság még 2018 júniusában fogadta el a zöldpárti Judith Sargentini nevével fémjelzett, a hazai jogállamiság helyzetét erősen kritizáló jelentést, amelyet az EP 2018 szeptemberében felkarolt, ezzel megindította a szerződések hetes cikkelye szerinti eljárását. A folyamat most az unió tanácsa előtt tart, itt szeptemberben volt az első meghallgatás. Azon a finn elnökség képviselője szerint a tagállamok valamennyi aggályos kérdésben, így a média- és szólásszabadságról, valamint a bírák függetlenségéről kérdezték a magyar kormányt. – A parlamentnek továbbra is hallatnia kell a véleményét, ezért vagyunk most is itt – szorgalmazta tegnap a LIBE-ben a finn elnökség képviselője. Az Európai Parlament baloldala gyakorlatilag az eljárás megindítása óta hangoztatja, hogy az uniós testületnek szerepet kellene kapnia a folyamat további szakaszaiban, így a tanács előtt – ezt a magyar kormány ugyanakkor következetesen elutasítja.

– Magyarországnak nem a jogállamisággal, hanem annak politikai fegyverként való felhasználásával van problémája. Jogi köntösbe bújtatnak egy politikai támadást – ezt Hidvéghi Balázs, a Fidesz EP-képviselője mondta a LIBE tegnapi vitáján, hangsúlyozva: a magyarok elutasítják a bevándorlók betelepítését, kiállnak a nemzeti szuverenitás és a keresztény kultúra védelme mellett.

– Mindez ellentétes a balliberálisok céljaival – tette hozzá, utalva arra, hogy a hetes cikkely szerinti eljárás is egy ilyen balliberális támadás. Az EP-képviselő szerint Magyarországon olyan dolgokat kérnek számon, amelyeket más tagországokon nem. A parlament potenciális, további fellépéséről szólva ­Hidvéghi Balázs elmondta: a jog szerint világos, hogy a parlamentnek nincs szerepe a tanács előtt zajló folyamatban.

A LIBE bizottságban újra a budapesti kormány intézkedéseivel foglalkoztak
Fotó: EP

Az egyébként kevés képviselőt felvonultató, rövidre sikerült brüsszeli vitán az ellenzék részéről a momentumos Donáth Anna, illetve Dobrev Klára, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője is felszólalt. Donáth szerint az októberi önkormányzati választások óta számos új, a „jogállamiságot lebontó” intézkedést vezettek be Magyarországon. Szerinte ezek egy része Orbán Viktor hatalmának „erőszakos koncentrálását” célozza. Dobrev Klára pedig az önkormányzatok forrásainak megcsonkítását, az újságírók mozgásának korlátozását, illetve a bíróságok átalakítását írta a kormány számlájára. A vitához a Zöldek részéről is hozzászóltak, leginkább azt sérelmezve, hogy a Közép-európai Egyetemnek (CEU) nemrég megnyílt a bécsi campusa, kvázi az intézményt elüldözték Budapestről. Az Európai Néppárt képviselőinek java a zágrábi kongresszus ­miatt maradt távol az ülésről, ahol arra vonatkozóan is érkezett kérés, hogy a finneket követő horvát EU-elnökség is legyen szigorú a jogállamisági kritériumok számonkérésében.

Politikai fogalmat csináltak a jogállamiságból

Varga Judit igazságügyi miniszter szerint akár már ma lezárható lenne a Magyarországgal szemben folytatott jogállamisági eljárás. A tárcavezetőt a LIBE európai parlamenti szakbizottság csütörtöki, a magyar jogállamiság helyzetét boncolgató üléséről és az új Európai Bizottságról is kérdeztük.

–A hazánkkal szembeni jogállamisági eljárás szempontjából van-e jelentősége annak, hogy tegnap a LIBE-ben milyen véleményt fogalmaztak meg az európai parlamenti képviselők?

– Láthatóan nem tudnak beletörődni abba a helyzetbe, hogy a 7. cikk szerinti eljárás kimenetele nem az uniós képviselők, hanem a tagállami kormányok kezében van. A tegnapi LIBE bizottsági ülés csak egy szokásos színjáték, a hasonló „pótcselekvések” pedig arra szolgálnak, hogy az EP minél nagyobb sajtóvisszhangot adjon saját álláspontjának és megkísérelje befolyásolni a tanácsi döntéshozatalt. A mi álláspontunk az Európai Parlament előtt is jól ismert, hiszen azt már többször elmondtuk, valamint elküldtük írásban is. Érvekre és tényekre nem hallgatnak, szajkózzák a már évek óta hangoztatott, általunk többször és több módon cáfolt, illetve lezárt ügyeket. Azt látjuk, hogy az EP folyamatosan szélesíteni igyekszik a hatásköreit, lopakodó hatáskör bővítés a célja, amivel vigyázni kell, hiszen ne felejtsük el, hogy ez egy politikai testület. Sajnos az utóbbi időben a jogállamiság fogalmát elkezdte kisajátítani magának a politika, pedig ez egy tisztán jogi kérdés.

– A Zöldek nemrég annak a félelmüknek adtak hangot, hogy a horvát EU-elnökség alatt „elsikkadhat a magyar ügy”. Mit gondol erről? Egy decemberi meghallgatás hogyan alakíthatja át az erőviszonyokat?

– A Zöldek a bevándorláspárti európai baloldalhoz tartoznak, természetes hogy napirenden akarják tartani a 7-es cikk szerinti eljárást, amely akár már a mai napon lezárható lenne. Mi már az eljárás megindításakor jeleztük, hogy készséggel válaszolunk minden kérdésre és én ezt a szeptemberi meghallgatás során Brüsszelben meg is tettem. Nem indokolt több meghallgatást tartani. Ha mégis sor kerülne ilyenre, akkor ez az erőviszonyokat csak annyiban érintheti, hogy egyes, még bizonytalan államokat is meggyőz arról, hogy Magyarországon nem áll fenn az uniós értékek sérelme. A folyamat napirenden tartása nem több, mint fegyver azokhoz a politikai támadásokhoz, amiket Magyarországgal, vagy éppen Lengyelországgal szemben folytatnak. Mi ennek az oka? Az, hogy mi nem értünk egyet a nyugati tagállamok egy részével bizonyos kérdésekben, így például abban, hogy mi nem a migrációban látjuk a jövőnket, mi fontosnak tartjuk a közös keresztény gyökereinket és megőrizni nemzeti identitásunkat. A 7-es cikk szerinti eljárás és az azt övező viták nemhogy nem járultak hozzá az Unió alapértékeinek a megőrzéséhez, hanem éppen, hogy növelték a kelet-nyugat közötti ellentétet. Bízunk benne, hogy ez a jövőben változni fog.

– Az új Európai Bizottsággal szemben meglehetősen nagyok az elvárások – a jogállamiság tekintetében is. Van már valamiféle tapasztalat a kérdéskört megöröklő biztosokkal?

– Egyelőre konkrét tapasztalataink a meghallgatáson elhangzottakon túlmenően nincsenek, az új Bizottság szempontjából még sok nyitott kérdés van. Bízunk benne, hogy az új biztos nyitott lesz a valódi párbeszédre a jogállamisági kérdésekben. Azt is reméljük, hogy Ursula von der Leyen hidakat fog építeni a tagállamok között és nem a Juncker-féle úton megy tovább, ami a leginkább a tagállamok közötti szakadékokat növelte. A jogállamiság koordinációja a cseh Věra Jourová-hoz fog tartozni. A csehek, bár a V4 tagjai, erős szövetségeseink, ugyanakkor tény, hogy Jourová számos alkalommal támadta alaptalanul hazánkat. Azt se feledjük, hogy Frans Timmermans is ugyanúgy ott lesz, aki a bevándorláspárti erők első számú embere és mindent megtesz azért, hogy nyomást gyakoroljon Magyarországra.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.