Bár hivatalosan csak Boris Johnson brit miniszterelnök hiányzik a kétnapos EU-csúcsról, sokáig az is kérdéses volt, hogy Joseph Muscat, Málta baloldali miniszterelnöke elmegy-e Brüsszelbe.
A Magyar Nemzet is beszámolt róla, hogy Muscatot azzal vádolják: beleavatkozott a nyomozásba, miután Daphne Caruana Galizia újságíró meggyilkolásával összefüggésben a kabinetfőnöke és több minisztere is a hatóságok látókörébe került. A baloldali politikus már bejelentette, hogy jövő év elején távozik a miniszterelnöki székből.
Az év utolsó EU-csúcstalálkozója mindenesetre kínos számára: az Európai Parlament több politikusa is arra kérte az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsot, hogy az ülésen – mégpedig Muscat jelenlétében – tárgyalják a máltai jogállamiság kérdését. Erre minden bizonnyal nem fog sor kerülni. Az országvezetők ugyanakkor tisztában vannak a kollégájukkal szembeni vádak súlyával. Mark Rutte holland miniszterelnök az EU-csúcson kifejtette: a hágai kormányt is aggasztják az újságírógyilkosság körülményei, így ha kell, maga beszélget el Muscattal.
Az Európai Parlament egy delegációja nemrég Máltán vizsgálódott. A legnagyobb uniós parlamenti frakció, az Európai Néppárt akkor azonnali lemondásra szólította fel a balos miniszterelnököt.