Borrell: A közel-keleti feszültség fokozatos csökkentésére van szükség

Forrás: MTI2020. 01. 05. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kászim Szulejmáni iráni tábornok halálát követő feszült közel-keleti helyzet fokozatos csökkentésére van szükség – jelentette ki Josep Borrel, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője szombaton, amikor tárgyalt Mohamad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszterrel.

Az uniós diplomácia irányítója a Twitter közösségi oldalon számolt be megbeszéléséről. Hangsúlyozta, hogy visszafogottságra van szükség, és arra, hogy elkerüljenek az újabb, a feszültséget tovább fokozó cselekményt. Borell tárgyalásán hangsúlyozta az Iránnal 2015-ben Bécsben kötött atomalku jelentőségét, amely továbbra is létfontosságú a világ biztonsága szempontjából.

Hangoztatta, hogy a kész közvetítő szerepet vállalni az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktusban.

Irán és a világ vezető hatalmai 2015-ben, több mint 10 évig tartó tárgyalásokat követően állapodtak meg az iszlám köztársaság atomprogramjáról, amelynek értelmében Teherán korlátozta nukleáris tevékenységét, cserébe pedig a nemzetközi közösség feloldotta az Iránt sújtó szankciók nagy részét. Donald Trump amerikai elnök viszont 2018-ban kilépett a megállapodásból, és visszaállította a szankciókat. Teherán közölte, hogy emiatt fokozatosan csökkenteni fogja a megállapodásban vállalt kötelezettségeinek végrehajtását.

Tavaly vált rendkívül feszültté a helyzet az Egyesült Államok és Irán között azért, mert a Washington által Teherán ellen elrendelt gazdasági büntetőintézkedések súlyos károkat okoztak a közel-keleti országnak. A felek egymást vádolták a korábban olajlétesítményeket, hajókat, valamint olyan bázisokat ért támadások miatt, amelyeken amerikai katonák állomásoznak.

December végén rakétatámadás érte az iraki Kirkukban állomásozó amerikai katonák bázisát, meghalt az amerikai hadsereg egyik szerződéses polgári alvállalkozója, négy amerikai katona pedig megsebesült. Ezt követően az amerikai hadsereg válaszul légitámadást intézett az Irán támogatta Kataib Hezbollah milícia Irakban és Szíriában lévő öt létesítménye ellen.

Napokkal később több ezer iraki tüntető gyűlt össze az Egyesült Államok iraki nagykövetsége előtt Bagdadban, és megpróbált behatolni az erősen védett épületbe, amely előtt amerikai zászlókat is égettek. Ezek után az amerikai hadsereg pénteken egy bagdadi légicsapásban megölte Kászim Szulejmáni tábornokot, az iráni Forradalmi Gárda al-Kudsz nevű különleges egységének parancsnokát és Abu Mahdi al-Muhandiszt, a Népi Mozgósítási Erők nevű, iráni támogatású iraki milíciákat tömörítő ernyőszervezet vezetőjét. Ennek az ernyőszervezetnek a tagja az a Katáib Hezbollah milícia, amely korábban a kirkuki támaszpont ellen rakétacsapást intézett.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.