Peking továbbra is határozottan ragaszkodik az „egy Kína elvéhez”

Forrás: MTI2020. 01. 12. 13:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peking a tajvani elnökválasztás után sem változtat álláspontján, és a nemzetközi közösséget is az „egy Kína elvének” betartására szólítja fel – nyilatkozta vasárnap Keng Suang kínai külügyi szóvivő, miután szombaton Tajvanon újraválasztották a függetlenségpárti Caj Jing-ven leköszönő elnököt.

A CGTN kínai nemzetközi televízió híroldalán megjelent beszámoló szerint Keng úgy fogalmazott: a pekingi vezetés megértést és támogatást vár a nemzetközi közösségtől a tajvani függetlenségi törekvésekkel szembeni ellenállás és a nemzeti újraegyesülés megvalósítása kapcsán. A szóvivő hangsúlyozta: Tajvan kérdése Kína belügye, majd hozzátette: „a világon csupán egyetlen Kína létezik, Tajvan ennek az országnak a része, mindez pedig nem fog változni, történjék bármi is Tajvanon”.

A 63 éves Caj Jing-ven, a függetlenségpárti Demokratikus Haladás Pártjának (DPP) politikusa rekorderedménnyel, a szavazatok 57 százalékával – vagyis mintegy 8,2 millió szavazó támogatásával – nyert a szombaton tartott választásokon. Ellenfele, a Kínával szorosabb kapcsolatok fenntartását szorgalmazó Nemzeti Párt (Kuomintang) jelöltje, a 62 éves Han Kuo-jü ezzel szemben 5,5 millió ember szavazatát nyerte el. Az eredményt széles körben Caj a pekingi vezetéssel szembeni határozott kiállásának tulajdonítják.

Tajpej és Peking között fagyossá vált a kapcsolat azt követően, hogy a Caj vezette kormányzat elutasította azt az 1992-ben elfogadott, az „egy Kína elvét” magában foglaló egyezményt, amelyet Peking a tárgyalások alapfeltételeként kezel. A kínai kormányzat azóta diplomáciai eszközökkel igyekezett korlátozni Tajvan mozgásterét a nemzetközi színtéren, gazdasági nyomást alkalmazott Tajvannal szemben és rendszeres hadgyakorlatokat tart a sziget közvetlen közelében.

Tajvan mindazonáltal jelentős amerikai támogatást élvez, annak ellenére, hogy a két fél között nincsen hivatalos diplomáciai kapcsolat. Az Egyesült Államok Tajvan első számú fegyverbeszállítója és kulcsfontosságú partnere. Donald Trump amerikai elnök kormányzása alatt a magas szintű kapcsolatok erősödtek a partnerek között: 2016 decemberében Trump a korábbi protokollal szakítva telefonon egyeztetett Caj Jing-vennel. Megfigyelők szerint a sziget továbbra is nagy fokú amerikai támogatást élvezhet majd, a háromoldalú kapcsolatok azonban nagyban függnek a novemberi amerikai elnökválasztás, valamint a Peking és Washington közötti kereskedelmi tárgyalások kimenetétől.

Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szombaton nyilatkozatban gratulált Caj Jing-ven győzelméhez, és Tajvan demokratikus rendszerét méltatta. Pompeo hangsúlyozta: „az amerikai és a tajvani nép nem csupán partnerek, de ugyanannak a demokratikus közösségnek tagjai, akiket közös politikai, gazdasági és nemzetközi értékeik kapcsolnak össze”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.