Részleges megállapodást írt alá Washington Kínával

A részmegállapodás célja az amerikai ipari árucikkek, mezőgazdasági termékek, energiahordozók és szolgáltatások kínai importjának jelentős emelése.

Mártonffy Attila
2020. 01. 16. 11:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump amerikai elnök és Liu Ho (Liu He) kínai miniszterelnök-helyettes tegnap Washingtonban aláírta a két ország közötti kereskedelmi részmegállapodást, amelynek célja az amerikai ipari árucikkek, mezőgazdasági termékek, energiahordozók és szolgáltatások kínai importjának jelentős emelése. A még decemberben tető alá hozott egyezség visszafogja a világ két legnagyobb gazdasága között másfél éve dúló vámháborút, amely több száz milliárd dollár értékű terméket érintett, zavarokat okozva a pénzpiacokon és a globális ellátási láncolatokban, valamint lassítva a világgazdaság növekedését.

Fotó: Reuters

Az egyezség központi elemét Kína azon kötelezettségvállalása képezi, hogy a következő két év alatt 200 milliárd dollárral emeli amerikai importjának értékét, hogy csökkenjen a kétoldalú kereskedelmi forgalomban kialakult amerikai hiány, amely 2018-ban 420 milliárd dolláron tetőzött. A Reuters hírügynökség értesülései szerint a bázis a 2017-es év, ehhez képest Kína összességében csaknem 200 milliárd dollár értékben vásárol több amerikai terméket és szolgáltatást. Cserében az Egyesült Államok vállalta, hogy mégsem vezeti be a korábban megígért időpontban, 2019 decemberében a 156 mil­liárd dollár értékű kínai importcikkekre kilátásba helyezett 10 százalékos pótvámot, 120 milliárd dollár értékű áru esetében pedig megfelezi, 7,5 százalékra mérsékli a többletvámot.

Elemzői jelentések szerint az amerikai gazdaság is megsínylette a vámháborút. Kitörésétől tavaly szeptemberig mintegy 300 ezer állás szűnt meg emiatt a CNN szerint, s az amerikai cégek 46 milliárd dollárral több vámot fizettek, mint amennyit egyébként kellett volna. A családok kiadása 2018-ban 600 dollárral emelkedett a pótvámok bevezetése után. Más becslés szerint ez az összeg meghaladja az évi 800 dollárt is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.